Kategoriler
Genel

GERİ DÖNÜŞ

Erdoğan: 1 milyon Suriyeli’nin geri dönüşü amacıyla proje hazırlığındayız
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Ülkemizde konuk ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içersindeyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı AFAD koordinasyonunda İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine video mesajla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Batılıların sergiledikleri ırkçı, ayrımcı tavrı yüzlerine vuruyoruz. Kimsenin inancına, konuştuğu dile bakmadık, bakmıyoruz. Bizim amacıyla yalnızca insan, yalnızca mazlum görmek bunun amacıyla harekete geçmemizi gerektiriyor. Sadece Suriye değil dünyanın pek çok yerinde yardım organizasyonları düzenliyoruz. İnsani yardım ope’rasyonlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz.


“EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKE OLDUK”

Ukrayna’da muhabere başladığından beri 100 TIR insani yardım malzemesi sevk ettik. Dünyanın milli gelirine göre en çok yardım yapan ülkesiyken bütün alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülke mevkisine geldik.

“500 BİN SURİYELİ GERİ DÖNDÜ”

Mazlumların canını kurtarmak amacıyla kapılarımızı açmakla kalmadık, evlerine geri dönmeleri amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Güvenli bölgeler 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınır ötesinde tutma stratejimizi geri dönüşü destekleyecek projelerle destekliyoruz. Şimdi 1 milyon Suriyeli kardeşimizin geri dönüşünü sağlayacak bir projenin hazırlığındayız.

GENİŞ KAPSAMLI PROJE

13 ayrı bölgedeki ulusal meclislerle beraber yürüteceğimiz bu proje bir hayli geniş kapsamlıdır. Konuttan hastaneye kadar günlük hayatın bütün ihtiyaçlarıyla bütün altyapı bu proje içersinde yer alacaktır. Geri dönüşler amacıyla lüzumlu zemini hazırlamanın gayreti ortamında olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir