Kategoriler
Genel

Gök Vatan

Hava s’avaşlarında konsept değişiyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Milli Teknoloji Hamlesi”nin en önemli meyveleri arasında yer alan Milli Muharip Uçak ve MİUS, yeni dönemde zaten dünyanın en önemli orduları arasında yer alan Türk S’ilahlı Kuvvetleri’nin en büyük caydırıcı güçleri olacak.

Dünya basınının ‘S’avaşlarda oyun değiştirici’ ve ‘Hava muharebelerinde yeni konsept’ diyerek duyurduğu Türk İHA ve SİHA’larının ardından Türkiye, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ni Milli Muharip Uçak (MMU) ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) ile taçlandıracak.

BAŞKAN ERDOĞAN ‘MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ’Nİ BAŞLATTI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin amacı Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda 4. Sanayi devrimi ürün ve teknojilerinin üssü olmaktır” sözleriyle duyurduğu ve her fırsatta vurguladığı ‘Milli Teknoloji Hamlesi, ulaştırmadan otomotiv sanayine, enerjiden uzay araştırmalarına, sağlık sektöründen savunma sanayine kadar hemen hemen her alanda meyvelerini veriyor.

MMU VE MİUS GÖK VATAN’A DAMGA VURACAK

Türkiye’nin savunma sanayii, son yıllarda yaptığı atakla ithal eden konundan artık NATO ülkelerine ihracat yapar konuma yükseldi. T’erörle mücadelede, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da Türk İHA-SİHA’larının gösterdikleri üstün başarılar, TUSAŞ’ın üreteceği MMU (Milli Muharip Uçak) ve BAYKAR’ın duyurduğu MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) ile birlikte sürecek.

MİUS’ PROJESİ NEDİR?

Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS), Türk savunma sanayinin önemli firması Baykar tarafından duyurulan ve tasarım aşamasında olan TURBOFAN motorlu insansız s’avaş uçağı projesidir. Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, MİUS projesinde hedefin ilk prototip uçuşunun Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında gerçekleştirmek olduğunu açıkladı. BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, MİUS’in 12 yıllık bir hayal olduğunu vurgulayarak projeyi şu sözlerle anlattı:

“HAVA S’AVAŞLARINDA KONSEPT DEĞİŞECEK”

‘Akıncı’nin seri üretime geçip olgunlaşmasıyla birlikte son dönemde çalışmalarımız MİUS’a odaklandı. Halihazırda bu çalışmayı yürüten birkaç ülke var. İnsansız s’avaş uçaklarımızın aynı SİHA’larımızda olduğu gibi hava muharibi konseptini değiştireceği, gelecekte 5. nesil s’avaş uçaklarının yerini alacağı öngörülüyor. MİUS projemizde aynen Bayraktar TB3’te olduğu gibi tümüyle özkaynaklarımızla yürütüyoruz.’

MİUS HANGİ AMAÇLA KULLANILACAK?

-Statejik taarruz

-Yakın hava desteği

-D’üşman hava savunmasının bastırılması ve imha edilmesi

-F’üze taarruzu

MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU) İLK UÇUŞUNU NE ZAMAN YAPACAK?

Türkiye’nin yeni nesil en önemli teknoloji projelerinden olan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TUSAŞ) geliştirme aşamalarını yürüttüğü Milli Muharip Uçak Projesi hayata geçirildiğinde, dünyanın sayılı hava güçlerinden olan Türk Hava Kuvvetleri’nin caydırıcılığı büyük oranda artacak.

MİUS HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLACAK?

– TCG Anadolu sınıfındaki gemilerde iniş kalkış yapabilecek

– Havada kalış süresi 5 saat olarak planlandı

 

– Havadan havaya, havadan yere akıllı f’üzeleri kullanabilecek

– Seyir hızı saatte 900 km’yi bulması bekleniyor

– 1.5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük taşıyabilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.