Kategoriler
Genel

GÖREN GÖZ

Sav’unma sanayinde müthiş adım! Türk zır’hlılarının gören gözü olacak
Asisguard Genel Müdürü Mustafa Barış Düzgün, 360 derece durumsal farkındalık projesiyle emniyet güçleri yönünden sarfedilen 1000’e yakın zır’hlı araca bölgesel görüş sistemleri birleşik edeceklerini açıkladı.
Asisguard Genel Müdürü Mustafa Barış Düzgün, düzenlediği basın toplantısında, sil’ah dron sistemleriyle ismini duyuran şirketin, elektro-optik görüntüleme sistemlerine yönelik de çok sayıda ürünü bulunduğunu söyledi. 2019’da Hatay Güvenlik Genel Müdürlüğünün bir projesinde sınır güvenliğine yönelik kamera kurulumları gerçekleştirdiklerini izah eden Düzgün, ilaveten 2 binden çok vasıtada bölgesel görüş sistemi de denilen kamera sistemlerinin vazife yaptığını belirtti. Düzgün, şunları söyledi:

“Yakın vakitte Sav’unma Sanayii Başkanlığının modernizasyon projesi kapsamında 360 derece durumsal farkındalık projesinde 1000’e yakın vasıta amacıyla bölgesel görüş sistemlerimiz seçildi. 1000’e yakın araca sistemlerimizi birleşik etmek üzereyiz. İnsansız kara aracı Barkan üstünde elektro-optik 360 derece farkındalık sistemimiz var. Bu tecrübelerle elektro-optik ürün ailemizi genişlettik. Uzak uzaklık zum kapasitesine sahip soğutmalı ve soğutmasız termal kameralar çıkardık. Zır’hlı kara vasıtaları ve sınır emniyet sistemlerinde bu çözümleri kullanmayı amaçlıyoruz.”

Türkiye’deki projelerin sonrası vatan dışından talepler almaya başladıklarını izah eden Düzgün, “3 ülkede bu hususta son adıma geldik. Sadece kendi kamera sistemlerimiz yok, Türkiye’den değişik şirketlerin ürünlerinin bulunduğu bir sistem çözümü sunuyoruz” ifadesini kullandı.

Düzgün, görüntüme sistemlerinin yanı sıra komuta denetim bilgisayarları, akıllı monitörler, konuşma ve görüntüleme sistemleriyle as’keri vasıtalarda çok sayıda modernizasyon gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Afrika sektöründe silahlı dron Songar’a ilgi
Düzgün, vatan dışına açılmalarını gerçekleştiren ilk ürün sil’ahlı dron Songar’da da ilk teslimatı 1-1,5 ay ortamında Nijerya’ya yapacaklarını bildirdi. Düzgün, bu sayede Afrika sektöründe çok daha çok tanınır duruma geldiklerini söyledi.

Asya’da bir ülkede Songar ihracatı amacıyla son adıma geldikleri verisini veren Düzgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Nisanda bunu açıklayabilir duruma gelmeyi umuyoruz, adedi da çok olacak görünüyor. Sil’ahlı dron ihracatında bu sene değişik ülkelerde toplamda 30 adedin üstüne çıkacağımızı ön görü ediyorum. Bu bizim amacıyla başlangıçta çok mühim bir sayı. Diğer sistemlerde aşağı yukarı 1 senedir 3-4 adet çok yüksek meblağlı proje kovalıyoruz. Bunlardan birisi nisan ayında sonuçlanırsa ki bu şirketin boyunun 3 katı büyüklüğünde bir proje. Son adımına gelmiş durumdayız. Şirketin 3 senesini kurtaracak büyüklükte bir proje bulunduğunu söyleyebilirim. Sınır güvenliğiyle alakalı Songar’ın, kameraların yanı sıra Türkiye’den 3-4 şirketin ürünlerinin dahil bulunduğu sistem orantısında bir proje olacak.”

Düzgün, 800 gramdan 2,5 kilogram ağırlığa kadar olan 2-3 eksen stabilizasyon gerçekleştiren gimballar geliştirip hem kendi dronlarında hem de değişik ürünlerde kullanılmasını hed’eflediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.