Kategoriler
Genel

görev başında

Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal hava müdafaa erken uyarı radarı KALKAN, eleştiri noktaları korumaya devam ediyor. Kazanılan tecrübeler ve yeni teknolojilerle sürekli geliştirilen KALKAN görevine başladı. Türkiye’nin ilk ulusal hava savunma erken uyarma radarı KALKAN, eleştiri askeri ve sivil tesisleri korumaya devam ediyor. Milli olarak geliştirilen birçok radar teknolojisinin ve elektronik taramalı faz dizili radarların “atası” olarak düşünülen KALKAN radarı, kazandığı yeni yeteneklerle vazife yapıyor.

İHA’nın haberine nazaran, milli radar teknolojilerinin gelişiminde, bilhassa de elektronik taramalı faz dizili radarların gelişiminde önemli bir sıçrama projesi olan ASELSAN’ın KALKAN radarı, Türkiye’yi en yüksek radar teknolojilerini milli olarak üretebilen ülkeler arasına sokan çok kritik projelerin de yapı taşı oldu. Kazanılan tecrübeler ve yeni teknolojilerle devamlı geliştirilerek KALKAN-II ismi verilen sistem, tehlikeli sonuç askeri ve sivil tesislerin korunması amacıyla hava hedeflerini en doğru ve süratli halde tespit edebiliyor.

Sistem pek oldukca değişik tehdidi kısa sürede tespit edilerek takip edilmesini, sağladığı verilerle bu tehditlerin hava müdafaa sistemleriyle imha edilmesini sağlıyor. KALKAN-II radarı bununla beraber muharebe sahasında elektronik karıştırma meydana getirmeye çalışan hasım sistemlerini de tespit ederek takibini yapabiliyor. Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) ana arama radarı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde, kritik bölgelerde 2011 yılından itibaren görev yapan KALKAN-II, TSK’nın alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarında dış kaynaklara bağımlılığını ortadan kaldırdı.

KALKAN-II radarı, HİSAR O+ Hava Savunma Sisteminin bir parçası olarak yaklaşan tehdidi imha etmek için roket ara güdüm radarı olarak da kullanılıyor. KALKAN-II radarı, 360 derecelik bir kapsama açısıyla 100 hedefi aynı anda tespit edebiliyor. Helikopterle taşınabilme özelliğine de sahip olan sistem, zorlayıcı çevresel koşullara dayanıklı olarak uzun zaman görev yapabiliyor.

Aselsan, radar teknolojilerinde global marka
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, yüksek radar teknolojilerinde Türkiye’nin global bir marka haline geldiğini belirterek, “ASELSAN’ın radar alanındaki faaliyetlerinin ülkemiz için önemi, bu sistemlerin yerli ve milli olma zorunluluğu ile artık net bir şekilde ortaya konuldu.

Dünyada oldukça azca ülkenin ulusal imkanlarla üretmeyi başarabildiği hava savunma radarlarını tasarlıyor, üretiyor ve geliştiriyoruz. Radar projelerimizde mükemmelliği ve daha çok teknolojik beceri kazanımını hedefliyoruz. Güvenlik güçlerimizin sahadaki farkındalığının ve tesirinin artırılmasına yönelik olarak gelişmeleri yakından takip ediyor, haiz olduğumuz kabiliyetler sayesinde fazlaca süratli bir şekilde ihtiyacı karşılayabilecek radar sistemlerini ortaya çıkarabiliyoruz. Türk mühendisliğinin kuvvetiyle gece gündüz emek harcayarak en yüksek radar teknolojilerini ülkemizin güvenliği için geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir