Kategoriler
Genel

GÖREVE HAZIR

MKE yönünden geliştirildi… Göreve hazır!
Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi (MKE AŞ), 6×6 vasıta üzerine monteli “Yavuz” obüsünü vazifeye hazır duruma getirdi.
MKE AŞ, F’ırtına obüsünün muharebe sahasındaki etkinliğini hareket kabiliyeti daha yüksek bir platformla artırmak, bu alandaki yüksek dışsatım potansiyelini değerlendirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında Yavuz obüsünü geliştirdi.

 

Türk Sil’ahlı K’uvvetlerinin gerçekleştirdiği vatan içi ve sınır ötesi ope’rasyonlarda at’eş destek öğeyi olarak kullanılmak üzere tasarlanan Yavuz’da, F’ırtına obüsündeki gibi 155 milimetre 52 kalibre s’ilah sistemi yer alıyor.

Uzun yıllardır çekili ve kundağı motorlu obüslerde sarfedilen sil’ah sistemi, 6×6 vasıta üzerine monte edildi ve zorlu kalifikasyon testlerinden başarı ile geçti.

Yavuz obüs sistemi amacıyla sarfedilen vasıta tamamiyle zır’hlı olarak geliştirildi. Sistemin atışa hazırlanma zamanı en çok 1, atışı tamamlayıp mevzi değiştirmesi en çok 2 dakika sürüyor. Araç, 5 mür’ettebatı taşıyacak kapasitede çift kabine sahip bulunuyor. Aracın azami sürati saatte 90 kilometreye çıkıyor.


Men’zili daha da artacak
MKE AŞ öz kaynaklarıyla tasarlanan Yavuz obüsü, yüksek mobilite kabiliyetinin yanı sıra düşük bakım tamir ve nakliye üstünlükleri sağlıyor.

Yavuz obüsü, değişik yükseliş açıları ve sevk barut modülleriyle aynı amacı aynı anda 3 değişik mühimmatla vurabiliyor. MOD 274 mühim’mat ile 40 kilometre menzile sahip olan Yavuz obüsü, 1 dakikada 4-6 atım yapabiliyor. 18 mühimmat kapasitesi tespit edilen Yavuz obüsü tamamiyle zırhlı olarak geliştirildi. Silah sistemiyle, N’ATO standartlarına makul 155 milimetre genelinde bütün mühim’matlar atılabiliyor.

MKE AŞ, sil’ah sistemi ve mühim’mat konusundaki çalışmalarıyla obüsün men’zilini yakın vakitte aşağı yukarı 2 katına çıkaracak.

Yurt dışı pazarın gereksinim ve istekleri de değerlendirilerek imal edilen Yavuz’un, dışsatımı da gündemde. Yavuz’un vatan dışı satışı amacıyla görüşmeler yürüten MKE AŞ, bir ülkedeki görüşmelerde sona geldi. Şirket, Yavuz ile dışsatım başarısı yakalayan ürünlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir