Kategoriler
Genel

görevlere hazır

Filipinler’e ATAK helikopterlerini gönderen Türk müdafa sanayisi, ülkenin ordusuna yeni çıkan ürünler kazandırmayı planlıyor. 2ülke arasında savunma sanayisindeki iş birliği, Cumhurbaşkanlığı savunma Sanayii Başkanlığı ve Filipinler müdafa Bakanlığı içinde 2017 ve 2018 yıllarında imzalanan niyet beyanı ve mutabakat metniyle yeni bir boyuta taşındı. Türk şirketleri Filipinler’de Atak helikopteri ve Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi (AZMİM) ihracatı ile M113 kule modernizasyonunu içeren 3 projeye devam ediyor. Atak helikopteri ihracatı kapsamında ilk 2 helikopter teslim edilirken, 6 adetlik ilk paketin bu yıl tamamlanması hedefleniyor. Helikopter sayısının artırılmasına yönelik görüşmeler de sürdürülüyor.

FNSS ise Filipinler’e 6 AZMİM teslim edecek. Şirket ek olarak Filipinler zırhlı araçları için 6 Saber tabanca kulesi tedarik edecek. FNSS, ASELSAN, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ, GİRSAN ve Canik, geçindiren bu 3 proje dışında bugüne dek Filipinler’e zırhlı araç, cephane, fişek, tabanca ve gece görüş dürbününün de aralarında bunduğu biroldukça ürün ihracatını tamamladı. Havada, karada, denizde yeni fırsatlar
Türk müdafa sanayisi şirketleri üstlendikleri projelerdeki başarıları ve kurulan güven ilişkisiyle Filipinler’de yeni sorumluluklar üstlenmeye hazırlanıyor. TAIS karakol gemisi, Baykar silahlı insansız hava aracı (SİHA), Nurol Makina Ejder Yalçın 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç, MKE AŞ ve ROKETSAN Atak mühimmatı, ASELSAN Gökdeniz Yakın Hava savunma Sistemi ile Filipinler’in gereksinimlarını karşılamada öne çıkıyor.

6 karakol gemisi için data dilek dokümanını yanıtlayan TAIS, pazarlama faaliyetlerini sürdürürken, Filipinler müdafa Bakanlığı heyeti geçen yıl TAIS tersanelerini ziyaret etmişti. SİHA tedarik planlaması bulunan Filipinler, Baykar ile bu konuda görüşmeler gerçekleştirmiş oldu.

Filipinler Hava Kuvvetleri Komutanı da İHA Komuta denetim Merkezi ve Baykar tesislerine ziyarette bulunmuş oldu. Filipinler’in ilgilendiği bir diğer Türk savunma sanayisi ürünü de Ejder Yalçın 4×4. Nurol Makina, söz konusu araç için pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Filipinler Kara Kuvvetleri Komutanlığı heyeti de enstrumanların üretildiği fabrikaya ziyaret gerçekleştirdi.

Gökdeniz Yakın Hava savunma Sistemi’nin de Filipinler Deniz Kuvvetlerinin gereksinimları doğrultusunda ASELSAN tarafından tedariki planlanıyor. Güney Kore’nin Hyundai şirketindan alınan 2 açık deniz karakol gemisinde Gökdeniz silah sisteminin yer alması öngörülüyor. Atak helikopteri için açılacak 20 milimetre fişek ve MK82 tayyare bombası ihalelerine MKE AŞ tarafından katılım sağlanacak.

Atak helikopterinin Filipinler Hava Kuvvetleri envanterine girmesiyle güdümlü cephaneler mevzusunda da ROKETSAN için önemli iş birliği fırsatları ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir