Kategoriler
Genel

görmezden gelinemez!

Alman Der Tagesspiegel gazetesi, Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya içinde içinde yürütülen barış görüşmelerine katkısı kaleme alındı. Susanne Güsten tarafınca yazılan makalede Türkiye’nin süreçteki etkin rolüne vurgu yapıldı. Rusya ile Ukrayna içinde ateşkati sağlanması mevzusundaki arabuluculurolünü üstlenen Türkiye, başta Avrupa olmak üzere bütün dünya tarafından yakından takip ediliyor. Alman Der Tagesspiegel gazetesi, “Türk Cumhurbaşkanı’nın başarılı dengeleme tutumu” başlıklı haberinde, Türkiye’nin duruşunu analiz etti.

Liderlerle peş peşe görüşmeler
Der Tagesspiegel’den Susanne Güsten tarafınca kaleme alınan makalede, Rusya-Ukrayna savaşının ilk iki haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da dahil olmak üzere 35 yabancı devlet ve hükümet başkanıyla görüşmeler yaptığı anımsatıldı. Erdoğan’ın, savaşın iki tarafları olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelensky ile haftada birkaç defa görüşmelerde bulunduğu kaydedildi.

“Erdoğan, uluslararası sahneye çıktı”
Uluslararası sahneye yine çıktığı belirtilen Erdoğan için “Destekçileri, şimdiden Erdoğan için Nobel Barış Ödülü’nü talep ediyor.” denildi. Ayrıca Erdoğan’ın, Ukrayna ihtilafında taraf tutmaktan kaçındığına da dikkat çekildi ve “Ne Rusya’dan ne de Ukrayna’dan vazgeçeriz” ifadesine yer verildi.

“Türkiye görmezden gelinemez”
NATO üyesi olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nın, Putin ile itimat ilişkisi geliştiren tek devlet başkanı olduğuna vurgu yapıldı. Türkiye’nin devreye girmesinin “Batılı politikacılar için durumu daha zor hale getirdiği, artık Erdoğan’ın ve Türkiye’nin görmezden gelinemeyeceği” ifade edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.