Kategoriler
Genel

GÜL ADAYLIĞI

Abdullah Gül’ün kurduğu parti, adaylığını istemedi!
Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurdiğernı Abdullah Gül’ün kurduğu DEVA Partisi’nin, kendisini değil Ali Babacan’ı aday göstermek istediğini söyledi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 2023’teki seçimler evveli partilerin aday gösterme süreçlerini dşayetlendirdi.

Selvi’nin günümüz yazısının alakalı bölümü:

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, “Gönüllerdeki aday falan değil, düz söylüyorum adayımız Bay Kemal” çıkışı cumhurdiğernı adaylığı konusu ile alakalıki mühim kilometre taşlarından birini oluşturuyor.

Engin Altay böylelikle CHP içersindeki adaylık tartışmalarına da son vermiş oldu.

Ekrem İmamoğlu mu olacak, Mansur Yavaş mı seçilecek tartışmalarının bundan sonra son bulması gerekiyor. Engin Altay deneyimli bir politikacı. Siyasi nezaket gereği, “Ben 6’lı masa adayını 6’lı masa adına konuşursam hadsizlik yapmış olurum” dedi. Ama bu cümlenin devamında bir ama var. “Ama CHP’nin ve CHP’lilerin adayı Bay Kemal” cümlesi 6’lı masaya CHP’den diğer bir ismin önerilmeyeceğini gösteriyor. Biz CHP olarak masaya genel diğernımızı önereceğiz manasına geliyor.

Eğer bir yere partinin lideri aday gösteriliyorsa o partiden diğer bir aday çıkmaz. Çıkmaması gerekir.

DEMİREL ÖRNEĞİ

Demirel cumhurdiğernı olmak istiyordu. Fakat DYP içersinde bir takım, “Demirel başbakan olarak kalsın” diye bir kampanya yürütüyordu. Demirel bundan rahatsız olmuştu. DYP Grubu’nda, “14 Mayıs 1950’de DP tercihleri kazanmıştı. Celal Bayar kürsüye çıktı ve tercihleri kazandık ama milli iradenin gereğini yerine getirmek ve rüştümüzü kanıt etmek amacıyla bu hareketin bir sembolü olarak bu partinin liderinin Çankaya’ya çıkması, cumhurdiğernı olması gerekiyor” şeklinde bir konuşma yaptı. Mesaj anlaşıldı. DYP’deki itirazlar kesildi. CHP’de de şayet Kılıçdaroğlu adaysa diğer bir adayın çıkmaması gerekiyor. Sanıyorum iş o bölgeye gidiyor. CHP’den 6’lı masaya Kılıçdaroğlu’nun ismi gidecek.

CHP’NİN ADAYI BAY KEMAL

Çünkü konuştuğum CHP yetkilileri “Doğal olan genel diğernın aday bulunduğu yerde CHP’den diğer bir adayın çıkmaması” diyorlar. CHP içersindeki tüm bileşenlerin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul ettiğini söylüyorlar. Bu nokta mühim. Çünkü CHP içersinde İmamoğlu’nun adaylığını destekleyen ciddi bir takım vardı. Belli ki Kılıçdaroğlu’nun kararlılığı ve İmamoğlu’nun yaptığı aksiliklar nedeniyle onlar da geri adım atmış.

6’LI MASAYA MESAJ

Kılıçdaroğlu, CHP içersindeki adaylık yarışını noktalamış gözüküyor. 6’lı masaya Kılıçdaroğlu’nun isminin gideceği netleşti. Peki 6’lı masanın tavrı ne olacak?

Önce CHP kurmaylarının 6’lı masaya yönelik mesajlarını transfer etmek istiyorum. “Her partinin adayı olabilir ama 6’lı masanın büyük partisi bizim. Cumhurdiğernı adayının da bizden çıkması doğaldır” diyorlar. Tabii bu CHP’nin yaklaşımı.

6’LI MASADAKİ HAVA

6’lı masanın da Kılıçdaroğlu konusu ile alakalı ne düşündüğünü ölçmeye çalıştım. İYİ Parti ce’phesinde, “Eğer anketler Kılıçdaroğlu ile kazanılacağını meydana koyuyorsa aksilik yok. Kılıçdaroğlu aday olur. Ama Kılıçdaroğlu ile kazanılamıyorsa o vakit seçilecek aday formülü gündeme gelir” diyorlar. Peki bu seçilecek aday Akşener olur mu? O mevzuya bu aşamada girmeyi pek tercih etmediler. Ben de zorlamadım.

Ama CHP’den bu anekdotu da transfer etmek isterim. “6’lı masa da bilsin ki adayımız Bay Kemal” diyorlar.

ABDULLAH GÜL OLUR MU

Eski Cumhurdiğernı Abdullah Gül’ün Karar gazetesine verilen röportaj 6’lı masada nasıl algılandı? Önce CHP kanadını yokladım. “CHP’liler dışarıdan bir ismin adaylığını kabul etmez. CHP’de çok dşayetler var. Abdullah Gül düşünülmez. Zaten bizim adayımız Genel Başkanımız” diye görüş bildirdiler. İYİ Partililer esasen Abdullah Gül ismine karşı. 2018 tercihlerinde Abdullah Gül’ün önünü kesen Meral Akşener’di.

İlginç olanı Abdullah Gül’ün kurduğu DEVA Partisi’nden de destek gelmedi. DEVA’nın gönlünde Gül’ün değil Ali Babacan’ın adaylığı yatıyor.

Abdullah Gül, cumhurdiğernı adaylığına yönelik bir çıkış yaptı ama bir karşılık bulamadı. C’iddiye alınmadı. Cumhurdiğernı adaylığı amacıyla gönderdiği CV dşayetlendirmeye bile alınmadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir