Kategoriler
Genel

GURURLANDIRAN ESER

Türk mühendislerinden gururlandıran eser! Benzerlerine göre daha süratli
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yönünden üretildi, eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak geliştirildi. Özgün tasarımıyla 2013’te sema ile buluşmaya başladı. Muadillerine göre daha süratli bir uçak olduğunu ifade eden TUSAŞ Uçak Grubu Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay, ‘Manevra hızımız 255 knot. 290 knota kadar çıkabiliyor ve dalış esnasında da 350 knota kadar yükselebiliyor. Pilotlarımızın yorumunu ben size söyleyim, jet aynısı bir karakteristiği olan bir uçak.

Diğer muadillerinde bu özelliği çok göremiyoruz’ dedi.
Hürkuş, TUSAŞ yönünden eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak geliştirildi.

Sil’ahlı versiyonu 750 kilogram yararlı yük taşıyabiliyor. Hem de z’orlu ope’rasyonlarda yakın hava desteği veriyor.

Hürkuş, ismini birinci dünya savaşı ve kurtuluş sav’aşı gazisi ilk uçak yapımcısı Hürkuş’tan aldı. Tayyareci Vecihi’nin hatırası ile 29 Ağustos 2013’te uçmaya sema ile buluşmaya başladı.

TÜRK MÜHENDİSLERİN ESERİ
Hürkuş’un tamamı orjinal bir tasarıma sahip. Yıllar içersinde detaylı varyantları üretildi. Her defasında bir öncekinden daha da geliştirildi. Türk mühendislerin emeğinin eseri olan Hürkuş’u TRT Haber görüntüledi.

Hürkuş’un Türk mühendislerin imzasıyla uçan bir uçak olduğunu ifade eden TUSAŞ Uçak Grubu Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay şu şekilde anlatıyor:

“Tamamen Türk mühendislerin emeğinin eseri. Kanat profilinden tutun da avüyonik mimarisine kadar, iniş takımının yerleşim tasarımımıza kadar Türk mühendisler, TUSAŞ mühendisleri yönünden tasarlandı.

Uçağımız iki adet merkezi komuta bilgisayarı ile sürülebiliyor. Bu çok ciddi bir güvence sağlıyor, tamamen yedekli iki komuta merkezi, bilgisayarımızın göstergelerini besler durumda.

Üçer adetden altı adet akıllı gösterge ekranlarımız var. En son teknoloji avüyoniklerle donatılmış durumda. Fırlatma koltuğu, motoru, pervanesi bu sınıf uçaklar amacıyla sarfedilen en ileri, en iyi ürünler.”

EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATILDI
Yüksek süratli geçişler ve düşüş manevraları ustaca yapabiliyor. Hürkuş’u kuvvetli rakiplerinden ayıran en mühim özelliklerinden biri de fırlatma koltuklarına sahip olması.

Bu sayede uçağın acil bir halle karşılaşması durumunda pilotlar güvenle uçağı terk edebiliyor.

Muadillerine göre daha süratli bir uçak olduğunu ifade eden Orbay, “Manevra hızımız 255 knot. 290 knota kadar çıkabiliyor ve dalış esnasında da 350 knota kadar yükselebiliyor. Pilotlarımızın yorumunu ben size söyleyim, jet aynısı bir karakteristiği olan bir uçak. Diğer muadillerinde bu özelliği çok göremiyoruz” dedi.

Hürkuş, yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda gece-gündüz kritik görevleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.