Kategoriler
Genel

Haberi Verdi.!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haberi Açıkladı MÜJDEYİ DUYURDU! Herkes çok büyük bir sevinçle karşıladı!.. MÜJDELİ BİR HABER VERMEK İSTİYORUM Flaş Haber.. Son dakika haberine göre; Zonguldak’ta Karadeniz gazı denize ilk boru indirme ve kaynak töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üç yönü denizle çevrili ülke olarak Doğu Akdeniz’de mevcudiyetimizi hissettiriyoruz. Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin buradaki kaynaklar üstünde var olan haklarını her platformda savunuyoruz. Ülkemizin bu haldeki duruşu şüpheye yer bırakmayacak şekilde net. Biz ne kimsenin hakkına el uzatırız ne de haramilere hakkımızı yediririz. Bizim olanın zorbalıkla, tehditle ayak oyunlarıyla bizden kopartılmasına katiyen izin vermeyiz. Biz enerjiyi bir stres ve çatışma kısmı değil çevresel işbirliğinin anahtarı olarak görüyoruz. Bu anlayışla bölgedeki aktörlerle işbirliği yolları geliştirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki temkatiyenrın müspet sonuçlarını hep beraber görmeye başlayacağız. Türkiye’nin enerji arz güvenliği meselesini tamamiyle çözmüş bir ülke yapıncaya denk mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Karadeniz’de tespit edilen 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için denize ilk boru indirme ve kaynak töreni gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, partililer ve davetliler katıldı.

Karadeniz gazında kritik bir safhaya ulaşmanın heyecanının yaşandığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğalgaz keşfi olan Karadeniz gazında kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Hatırlarsanız iki sene önce müjdemizi açıkladığımızda bir amaç belirlemiş, yerli gazımızın 2023’de ulusimizin hizmetine sunulacağını ifade etmiştik. Aradan geçtiğimiz vakit zarfında aslında yoğun bir mesai yürüttük. Fatih’in keşfinin sonrası Yavuz ve Kanuni Sondaj gemilerimiz de Karadeniz’e intikal etti. Bu gemilerimiz Fatih’in açtığı kuyuların alt ve üst tamamlama operasyonlarını gerçekleştirdiler. Teslimatı uzun sürecek ekipmanların da siparişini verdik ve almaya başladık. Geçen sene esasını attığımız tesisimizin inşası hızla devam ediyor.

Yavuz Sondaj Gemimiz açılan kuyulardaki gaz akışını ölçecek kuyubaşı vanaları ve kuyu içi akıllı vana sistemlerini yerleştiriyor. Geçtiğimiz hafta sığ boru serimi ve montajı yapacak gemi ulaştı.
Bugün Bismillah diyerek ilk boruları indiriyor ve ilk kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz doğrultusunda da ilk kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Sadece deniz doğrultusunda bu çalışmaları gerçekleştirmeyle iş bitmiyor. Derin denizde inşa edeceğimiz boru hattıyla eş vakitli olarak doğalgazı milli iletim şebekemize taşıyacak karadaki boru hattını yapıyoruz. Gaz karaya ileriki ayrıştırmadan sonra belirli bir basınçla doğalgaz iletim sistemimize aktarılacak. Projenin ilk etabında doğalgaz işleme tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz gaz ölçüm istasyonunu ve 36 kilometrelik Batı Karadeniz Doğalgaz Boru Hattı Faz-1 inşa ediyoruz. İnşallah buradaki çalışmalarımızı Kasım ayının ilk haftalarında tamamlıyoruz. Böylece 2023’ün ilk çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküplük doğalgazı milli iletim tesisimize aktaracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir