Kategoriler
Genel

‘hac’ kararı

Suudi Arabistan, bu yıl hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam 1 milyon ziyaretçinin kabul edileceğini deklare etti. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını önlemleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ait kural ve kontenjana dair bilgilere işaret edildi.

Suudi Arabistan hükûmetinin hem fazlaca sayıda Müslüman’ın hac ibadetini eda etmesini hem de salgına karşı sağlık koşullara uyulmasını önemsediğine işaret edilen açıklamada, bu doğrultuda 2022 hac mevsiminde Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından ziyaretçi kontenjanının bir milyona yükseltildiği açıklandı.

Ziyaretçilerin her ülkenin payına düşen sayıya gore belirleneceği aktarılan açıklamada, bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları şartı aranacağı anlatım edildi. AA’nın haberine bakılırsa; açıklamada, hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat eden her yolcunun son 72 saat arasında alınmış olumsuz PCR test sonucunu ibraz edeceği aktarıldı.

Hac ve Umre Bakanlığı ayrıca hacı adaylarının mübarek topraklarındaki ziyaretleri boyunca Kovid-19 salgınıyla alakalı tedbirlere riayet etmeleri uyarısında bulundu. Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti. Geçen sene da ülke içinden 60 bin kişiyi karar veren Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir