Kategoriler
Genel

HAC KONTENJANI

Türkiye’nin hac kontenjanı belli oldu
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2022 senesi hac kontenjanının 37 bin 770 olduğunu açıkladı.
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yönünden Atatürk Kültür Merkezi’nde “Uluslararası Çizgilerle Ramazan” sergisi bugün açıldı. “Ramazan, Doğruluk, Zekat” temalarıyla dünya çizerlerinin kaleme aldığı serginin 5 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacağı bildirildi.

Serginin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

“DETAYLARI BELİRLEYİP MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”
50 eserin yer aldığı serginin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hac kontenjanıyla alakalı “Ülkemiz adına ve 2 senedir kurası çekilmiş olmasına karşın, kurada çıkmış olmasına karşın hacca gidememiş olan kardeşlerimize bir müjde sunarak sözlerime başlamak istiyorum.

Biraz evvel ülkemizden 2022 senesi haccına gidecek olan hacı adaylarımızın kontenjanı belli oldu. İnşallah 2022 senesi haccına ülkemizden 37 bin 770 kardeşimiz gidecekler. Bu müjdeyi sizler vasıtasıyla hacca gidecek olan kardeşlerimize ulaştırmak istiyorum. İnşallah yarın bakanlıklar arası kurulumuzla yapacağımız toplantıda detayları belirleyip milletimizle paylaşacağız” dedi.

MEDENİYETİMİZDE SANAT İNSAN İLE BÜTÜNLEŞEN DEĞERLERDİR
Prof. Dr. Erbaş, “Bizim medeniyetimizde sanat, insan ile bütünleşen değerlerdir. Yaratılmışlara karşı duyulan sevgidir, etrafa duyulan saygıdır, iyiliktir, doğruluktur; cömertliktir. İnsanı ve yaşamı güzelleştiren ahlaki erdemlerdir. Ahlâkî değerler bizler amacıyla yaşamımızın her anının Allah’a bağlılık bilinci içersinde geçmesi, bu bağlılığın davranışlarımıza aksetmesi demektir. Bu sebeple esasen her mümin güzel ahlâklı olmak mecburiyetindedir. Dinimiz bizlerden güzel davranışlarda bulunmamızı, ahlâkımızı güzelleştirmemizi istemektedir” diye konuştu.

Erbaş şu şekilde devam etti:

“Çizgilerle Ramazan temalı proje çok anlamlıdır. Son derece kıymetli bir faaliyettir. Çalışmanın uluslararası düzeyde gerçekleştirilmesi ise projeyi daha da kıymetli duruma getirmiştir. Sergide yer alan eserler; ramazanın ışığı altında iyiliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı yaşamın merkezinde gören bir zihniyeti meydana koyan eserlerdir. Çalışmanın hem ülkemizde hem de dünya çapında mühim bir farkındalık oluşturacağına inancım tamdır. Hayal gücünün eşliğinde, duyguların değişik bir dille ifade edilmesi neticesi meydana eklenilen bu kıymetli çalışmaların, insanlık olarak üzerimize düşen yükümlülükleri hatırlamamıza da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir