Kategoriler
Genel

HANÇER VE DİNÇER

Türkiye’nin elini kuvvetlendirecek! Dünyada aynısı yok
Türk Sil’ahlı Kuvvetleri’nin etkin ve caydırıcı g’ücünü artıracak, bilhassa meskun mahal operasyonlarında personelin güvenilir bir şekilde mücadelesini destekleyecek insansız kara araçları HANÇER ve DİNÇER bilhassari ile kendisine hayran bırakıyor.

 

HANÇER insansız kara aracının (İKA) geliştirilme sürecinde aktif rol alan Elektroland firması çalışanlarından Elektrik Elektronik Mühendisi Tuğba İnçeli, ‘HANÇER, Cumhurbaşkanlığı S’avunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde yürütülen orta sınıf insansız kara araçları projesi kapsamında firmamız yönünden geliştirilen tamamiyle yerli ve milli üretim olan, Türk Sil’ahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanan insansız kara aracımızdır. Türkiye’deki ve dünyadaki rakiplerine kıyasla ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemine sahip olması ve 50 santime kadar değiştirilebilir karın altı yüksekliğine sahip olması her türlü arazi koşullarında çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu da onu rakiplerinden ayıran bilhassarindendir. Orta Doğu ülkelerinden de büyük bir talep var’ ifadelerini kullandı.


Özellikle meskun mahal ope’rasyonlarında kullanılmak üzere, Türk Sil’ahlı Kuv’vetlerinin, güvence ve jandarma güçlerinin etkin ve caydırıcı gücünü artırmayı amaçleyen insansız kara araçları bilhassari ile soluk kesiyor. İnsansız kara aracı üretiminde geniş bir yelpazeye sahip olan Elektroland firması, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının önderliğinde Türkiye’nin bu alanda elini kuvvetlendirecek mamüller geliştirmeye devam ediyor.

Z’or şartlarda taktik harekat kabiliyetine sahip, basit taşınabilir, keşif gözetleme, EYP belirleme, haritalama, sil’ah modülü, p’atlayıcı taşıma bırakma amaçi ile kullanılabilen, ilerlemiş haberleşme yeteneği yardımıyla uzaktan denetimleri sağlanabilen değişik konfigürasyonlardaki hafif insansız kara aracı DİNÇER ile güvence güçlerinin resmen eli kolu olunacak.

Öte yandan her türlü arazi koşuluna uyum sağlayan, sil’ah sistemi ve gereksinim duyulan değişik yararlı yüklerin takılabildiği, uzaktan denetim paneli üstünden manuel uzaktan sürüş bilhassarinin yanı sıra, yarı otonom denetim edilebilen ve üstün hareket kabiliyetine, suni zeka yardımıyla amaç tanımlama, sınıflandırma ve önceliklendirme algoritmaları yardımıyla teh’ditleri belirleme ve takip etme yeteneklerine sahip olan orta sınıf insansız kara aracı HANÇER ile z’orlu arazi koşullarında vazife yapabiliyor.

“HAÇER’İN KEŞİF VE GÖZETLEME, ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE T’EHLİKELİ OPE’RASYONLARDA ÖNCÜ PİYADE OLARAK GÖREV ALMA GİBİ ÖZELLİKLERİ VAR”
HANÇER insansız kara aracının (İKA) geliştirilme sürecinde aktif rol alan Elektroland firması çalışanlarından Elektrik Elektronik Mühendisi Tuğba İnçeli, “HANÇER, Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığı önderliğinde yürütülen orta sınıf insansız kara araçları projesi kapsamında firmamız yönünden geliştirilen tamamiyle yerli ve milli üretim olan, Türk Sil’ahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanan insansız kara aracımızdır. HAÇER’in keşif ve gözetleme, çatışma yerlerinde tehlikeli operasyonlarda lider piyade olarak vazife alma gibi bilhassari var. Türkiye’deki ve dünyadaki rakiplerine kıyasla ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemine sahip olması ve 50 santime kadar değiştirilebilir karın altı yüksekliğine sahip olması her türlü arazi koşullarında çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu da onu rakiplerinden ayıran bilhassarindendir” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK GÜÇLERİNİN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK OLARAK ÜZERİNE HER TÜRLÜ FAYDALI YÜKÜ ENTEGRE EDEBİLİYORUZ”
HANÇER’de gereksinim duyulan her türlü fonksiyonun kazandırılabildiği modüler bir sistem bulunduğuna ilgi çeken Elektrik Elektronik Mühendisi İnçeli, “Güvenlik güçlerinin gereksinimlerine yönelik olarak üstüne her türlü yararlı yükü birleşik edebiliyoruz. Sil’ah kulesi var üstünde sahip olunan olarak. Bunun dışında yük sepeti, taşınabilir etraf izleme kamerası gibi de yararlı yük opsiyonları sahip olunan. RF sistemi ile 1 buçuk kilometreye kadar kablosuz olarak denetim edilebilmekte. Bunun yanı sıra LTE kullanım desteği yardımıyla komuta denetim merkezinden çok daha uzak uzaklıklerden denetim edilebilir. Bunun dışında kendi geliştirme ve Ar-Ge çalışmamız olan, kılavuz takip sistemi yani başka bir adıyla ipli kullanım ile operatörü takip etme ve operatörün önünden gitme gibi kullanım fonksiyonlarına da imkân sağlamaktadır. Kullanım yeri ve bölgesine koşuluna göre en az 4 saat batarya kullanım ömrü vardır” şeklinde konuştu.

“HANÇER ÖN VE ARKA BAĞIMSIZ PALET SÜSPANSİYON SİSTEMİNE SAHİP”
HANÇER’in kendisine has bilhassarinden olan derecelendirilebilir bağımsız süspansiyon sisteminden de bahseden İnçeli, “HANÇER ön ve arka bağımsız palet süspansiyon sistemine sahip. Bu bize ne sağlıyor? Karın altı yüksekliğini 50 santimetreye kadar ayarlayabilmemizi sağlıyor. Yani yüzde 60 dik eğim, yüzde 30’a kadar yan eğim, 60 santime kadar hendek, 50 santime kadar sudan geçme gibi bilhassar sağlayabilmekte. Şuan müsabaka sürecimiz bitti ve seri üretim sürecine hazırlanıyoruz. Kara Kuvvetleri ve güvence güçlerinin envanterine girmeye hazırlanıyor aracımız. Hem de fuarlara katılıyoruz ve aracımızı bir önceki fuarda da sergiledik. Orta Doğu ülkelerinden de büyük bir talep var” diye konuştu.

“YAPILAN BİRKAÇ DEMO CİHAZ SONRASINDA TAM ÖZELLİKLİ HALDE OLAN DİNÇER MEYDANA GELDİ”
DİNÇER adlı insansız kara aracı ile ilgili bulgular veren Elektroland Ürün Geliştirme Mühendisi Mehmet Burak Bölük ise, “Öncelikle 2018 senesinde bilhassa Kara Kuvvetlerinin METİ (Mayın, El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İmha) Timlerinin ve PMKİ (Patlayıcı Madde Keşif ve İmha) Timlerinin bunun gibi bir aygıta gereksinimi bulunduğu meydana çıktı. Yapılan birkaç demo aygıt ardından tam özellikli durumda olan DİNÇER meydana geldi. Kullanım yerleri olarak ürün genellikle; Kuzey Irak, Suriye, Libya, güvence güçlerinin genellikle meskun mahal aramaları olsun, ya da şüpheli araç, paket aramaları olsun bunun gibi tehlikeli hallerde personel gitmeden aygıtı göndererek lüzumlu denetim işlemlerini yapıyorlar.

“YAKLAŞIK ARTI 70 VE EKSİ 30 DERECE ARASINDAKİ SICAKLIKLARDA ÇALIŞMA İMKANIMIZ VAR”
Ürünün üstünde 3 adet kamerasının sahip olunan bulunduğunu ifade eden Bölük, “Bu kameralar aynı vakitte otomatik bir gece fikiri sistemine de sahip. Yaklaşık 5 eksenli de bir robotik kolu sahip olunan. Bu robotik kol ile de bir şey alıp bırakma ya da şüpheli cismi varbulunduğu noktadan ayırma hareketlerini gerçekleştirebiliyor. Hem de gene aygıtın üstüne takılan ve timlerin kullanmış bulunduğu su topu adında bir ürün kullanılıyor. Bu ürün ile de şüpheli paket ya da cismi tesirsiz duruma getirebiliyorlar. Kullanım uzaklığı konusunda, şehrin ortamında yani frekansların bol bulunduğu yerlerde 500 metreye kadar güvenilir uzaklıkye ulaşabiliyoruz. Fakat dağ ve mağara gibi açık alanlarda bu uzaklık iki katına kadar çıkabiliyor. Aynı vakitte da 3 saat aktif olarak sürüş olanağımız var. Tabi bu aygıtın yalnızca aktif olarak kullanılmasının yanı sıra izlenim amaçli kullanıldığı yerler de oluyor. Gözlem yaptığı yerlerde ise gene otomatik olarak iki üç katına kadar kullanım zamanı uzayabiliyor. Yaklaşık artı 70 ve eksi 30 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışma imkanımız var” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir