Kategoriler
Genel

harekete geçti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’in akaryakıt fiyatlarında indirime gidilmesiyle ilgili yaptığı paylaşıma sert tepki gösterdi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz CNNTürk canlı gösterimına telefonla bağlanarak konuya ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Mustafa Yılmaz, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’in toplumsal medya hesabından benzin ve motorinde bu gece yapılacağı duyurulan zammın ürün tutarlarının bugün büyük oranlı düşüş göstermesine ilişkin açıklamada bulunarak

“EPGİS bir sendika, piyasayı yanlış yönlendiriyor. Fiyatlar uluslararası piyasada belirleniyor. Yapmış oldukları hukuken yanlış, EPGİS ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk.” dedi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu tarafsız Bölge programında fuel oil istasyonlarında yığınçuluk yapıldığıyla ilgili iddialar hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Yılmaz, “Eğer talepleri karşılamayan, sıvıyakıt olması durumunda, satmadığı takdirde onu ciddi şekilde cezalandırıyoruz.” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz’ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

EPGİS’in ‘zam’ söylediği zaman zam zaten yoktu. Dünyanın her tarafında bunun maliyeti aynı. Ukrayna savaşından kaynaklı akaryakıt ürünlerinde de ciddi anlamda fiyat artışı oldu. Neticede Rusya dünyanın tedarikçisi. Oralardaki navlunlar, vapur nakliyeleri süreci etkiliyor.

“Ciddi şekilde cezalandırıyoruz”
Bazı akaryakıt istasyonlarında sınırlı mal verildiğini de duydum. Bu sıvıyakıt istasyonlarının canını yakıyoruz. Afyon’da bir akaryakıt istasyonundan bir vatandaşımızın sıvıyakıt ihtiyacın karşılanmadığına yönelik bana suç duyurusu geldi. Bunların hepsini otomasyondan görüyoruz. Eğer talepleri karşılamayan, akaryakıt olmasına rağmen, satmadığı takdirde onu ciddi şekilde cezalandırıyoruz.

17 senedir tamamen özgür piyasa. Maalesef birtakım sorumsuz basın organlarımız, EPDK resimlerini gösterip, sanki zammı hükümet yapmış gibi gösteriyorlar. Akaryakıta ben zam yapmıyorum. O denli bilgi kirliliği var ki. Güncel olduğu için siyasete de malzeme yapılıyor. EPDK’ya sorsalar. Biçimülümüz çok şeffaf. Kapımız da her insana açık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir