Kategoriler
Genel

hataya düşmeyin

Hatay’da düzmece polisler, üstüne telefon hattı açıldığını ve dolandırıcılık yapıldığını ifade ederek kandırdıkları Mehmet Yaşar ve komşusunu 480 bin lira dolandırdılar. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da yaşam sürdüren Mehmet Yaşar ve eşi Hatice Yaşar’ı 26 Mayıs’ta telefon dolandırıcıları aradı. Kendisini Polis olarak tanıtan dolandırıcı, Mehmet Yaşar’ın adına 3 adet telefon hattı açıldığını ve bu hatlar üzerinden Dolandırıcılık yapıldığını söyledi. Dolandırıcıların sözüne inanan Yaşar, teminat olarak yatırılması gereken para için bankadan 50 bin liralık kredi çekerek dolandırıcının hesabına yatırdı. Bu sırada komşularına da ulaşan dolandırıcılar, komşularındaki para ve altın dolu çantayı da Mehmet Yaşar’a teslim ettirdi. Komşularının 390 bin lirasını da dolandırıcıların hesabına yatıran Yaşar, toplamda 480 bin lirayı dolandırıcılara kaptırdı. Sadece emekli maaşı olan Mehmet Yaşar, dolandırıcının kendine hiç telefonu kapattırmadığını belirterek, “Mayıs ayının 26’sında öğle saatlerinde bir telefon geldi. Telefondaki ‘Ben Hakan Kılıç sizi karakoldan arıyorum’ dedi.

 

‘Sizin üstünüze 3 adet telefon çıkmış. Bundan ötürü dolandırıcılık olmuş. Bundan sizin haberiniz yok. Bunu bulmak için karakola gelmeniz lazım. Evden çıkarken de kimseyle görüşmeyin’ dedi. Gelirken de bankayla alakalı kartları sordu. Maaş kartım olduğunu söyledim. Telefonumu kapattırmadı. Karakola yetişince bana haber ver dedi. Ardından buraya gelme, ben buradaki işleri yapıyorum. Ben seni bankaya yönlendireceğim, buraya sonra geleceksin. Bankaya gidip teminat hedefli bizim hesaba para yatıracaksınız. En yakın sürede geri sizin hesabınıza yatırılacaktır’ dedi. 50 bin TL kredi çektim.

Daha sonra telefondaki kişiye yatırdığımı söyledim. Taksi ile devlet hasadetsine gitmemi söylediler. Oraya gittim” dedi. Mehmet Yaşar, dolandırıcıların hasadetde yanına eşinin para dolu çanta ile geleceğini ve bu paranın devletin olduğunu söylediklerini belirterek, şu şekilde devam etti: Bizim gönderdiğimiz para çantası var onları kuyumcuya bozdur, vereceğim hesaba yatır’ dedi. Eşiniz geliyor, eşinizdeki kara çantayı alın, hiçbir şekilde konuşmayın, zira dinleniyorsunuz dediler. Hasadetdeyken eşimi ve komşumu da arayıp konuşturuyorlar. Onları da korkutmuşlar. Bu gönderdikleri çantayı alarak ticari taksi ile çarşıya geldim. Kuyumcudan bozdurup parayı getirin dediler. İki kuyumcudan bozdurdum. Bankaya gidene kadar konuştuk. Bana prosedürleri bitirene kadar telefonu kapatmamamı, prosedür tamamlanınca de haber vermemi söyledi. 390 bin TL parayı saydırıp söyledikleri hesaba yatırdım. Bu arada kafam sanki manyetik bir şekilde hiç uyanamadım bu işe.

Çıktıktan sonra yatırdığımı söyledim. Şimdi ne olacağını sordum. Senin masraflarını vermemiz için İskenderun’a gitmen gerekiyor dediler. İskenderun’da görevli arkadaşlarımız var dediler. Taksiye bin git dediler. Param yok deyince maaş kartından çekersin dediler. Buraya geldiği zaman paranı vereceğiz dediler.” Taksiye binerek İskenderun ilçesine giden ve eşini aradığında dolandırıldığını anladığını bildiren Yaşar, “Tam o bölgeye yetiştiğimde şarjın bitmek üzere olduğunu söyledim. Telefoncuya gidip şarjı doldurdum. O arada hanımımı arayım dedim.

Onu da konuşturuyorlardı. Telefoncudan telefonu aldım aradım. Baktım damadım, kızım ve gerçek polisler bana neredesin, ne yaptın diye sormaya başladılar. Ben de başımdan geçenleri anlattım. Dolandırıcı kişi kaç defa aradı, açmadım. Çantanın komşularıma ait olduğunu iş işten geçtiğinde anladım” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.