Kategoriler
Genel

HATİPOĞLU AÇIKLADI !

Hatipoğlu Açıkladı!
Ölünün ayakkabısı namacıyla kapıya koyulur? Nihat Hatipoğlu bilinmeyeni cevapladı. Ölmek hayatın kanunlarından biridir. Öldükten sonra ise İslam inancına göre ahiret hayatı başlıyor. Dünyada yaptığımız iyilikler ve kötülükler orada dşayetlendiriliyor. Peki ölen bireyin eşyalarından ne yapılır? Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ölen bireyin eşyalarını ne yapmamız konusunu açıkladı.


Hatipoğlu Açıkladı!
ÖLEN İNSANLARIN EŞYALARINI NE YAPMAMIZ GEREKİR? Bir yakınımız öldüğünde eşyaları dağıtılır. Ayakkabıları kapıya konur. Bu halun yapılmasının dinimizde yeri var mı? yapılması koşul mı? Ölülerin kıyafetleri ne yapılır dağıtılır mı sorusuna Nihat Hatipoğlu cevap verdi. Senelerdir oluşturulan bu geleneğin dinimizdeki konumunu Nihat Hatipoğlu açıkladı. Merak edilen konunun cevapı ise çok şaşırttı. Her uyguladığı adet doğru mu? cenaze evlerinde yapılması mecburi olan bu hal ile ilgili ki gerçekleri Nihat Hatipoğlu aydınlattı. Hatipoğlu, ölünün kıyafetleri dağıtılır diye bir talimat yok. Ama ölünün kıyafetleri faydalanılsın diye dağıtılır.

Örneğin adamın 10 adet gömleği var, 20 adet pantolonu var, 3 adet paltosu var diyelim. Evde çürüyeceğine biri giysin, onun amacıyla dağıtılır. Yoksa yani ölünün kıyafeti evde olunca ölünün ruhu o bölgeye gelmez. Yok öyle bir şey. Hani ayakkabıyı koyuyorlar ya dışarıya bir de ters koyuyorlar, yani dışarıya doğru. Ölü içeriye gelmesin diye. Gelmez zaten. Onun amacıyla ölünün ayakkabısıyla eşyasıyla hiç alakanız olmaz. Yani ölüyle ilgisi olmaz. Bilakis şayet ayakkabısı terliği çorabı yani elbiseleri yararlanılacak türdense lütfen onları veriniz, dağıtınız. İnsanlar yararlansınlar ona dua etsinler. Ama anı olarak babanıza annenize ait bir eşya eve koyarsınız. Onu hani görünce hatırlarsınız. Bir anıdır o, olabilir. Sakıncası yok onun. Ancak dediğim gibi fazlasını almanın bir manası yok şeklinde açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir