Kategoriler
Genel

hayırlı olsun

Sosyal güvenlik komisyonu açıkladı Emekli olmak isteyenler için önemli Bilgi Geldi 2016 ve 2018 senelerinde TBMM ye yasenean emeklilikte yaşa takılanlar amacıyla hazırlanmış Kanun Teklifine göre, ilk SGK girişi 08.09.1999 ve evvel olanlardan, erkek ise 25 sene mecburi hizmet zamanını ve emeklilik amacıyla lüzumlu prim günlerini tamamlayanlar, bayan ise 20 sene mecburi hizmet zamanını ve emeklilik amacıyla lüzumlu prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler “Bir diğer deyişle, bu öneri Ekim ayında yasalaşırsa, erkek amacıyla 1993 senesi Ekim ayından evvelce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, bayan amacıyla 1998 senesi Ekim ayından evvelce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar,

lüzumlu olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamlamışlarsa, Bu yasadan yararlanarak üç ay içersinde yazılı müracaatte bulunmaları durumunda emekli olabilecekler.“Ülkemizdeki emeklilik yaş koşulu mecburiyeti 1999 senesindan sonra gelmiştir. Dolayısıyla öneride gördüğümüz üzere, yalnızca 1999 senesindan evvelce SGK kapsamına alınanları öneme almaktadır.“Ülkemizdeki emeklilik yaş koşulu mecburiyeti 1999 senesindan sonra gelmiştir. Dolayısıyla öneride gördüğümüz üzere, yalnızca 1999 senesindan evvelce SGK kapsamına alınanları öneme almaktadır. – Kanunun yürürlüğe girmesiyle gereken 20 sene ve 25 sene gibi mecburi hizmet zamanını, SGK ilk giriş tarihinden evvelce askerlik görevini yapmış olanlar ve/veya yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle tamamlama hakkına sahip olacaklar.

– Prim günlerinde eksik olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına sahip olacaklardır. Diğer yandan yaş koşulu kanunundan evvelceki emeklilik ile ilgili kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından ufak olanların, 18 yaşını doldurduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir. –Bu halde anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü durumunda, 1975 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan bayanlar bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir. Kanun Teklifinin değiştirilmesi ya da tekrar düzenlenmesi durumunda güncel detaylarını tekrar değerlendireceğiz.

SGK ilk giriş tarihinden evvelce askerlik görevini yapmış olanlar ve/veya yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle tamamlama hakkına sahip olacaklar. – Prim günlerinde eksik olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına sahip olacaklardır. Diğer yandan yaş koşulu kanunundan evvelceki emeklilik ile ilgili kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından ufak olanların, 18 yaşını doldurduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir. –Bu halde anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü durumunda, 1975 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan bayanlar bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir. Kanun Teklifinin değiştirilmesi ya da tekrar düzenlenmesi durumunda güncel detaylarını tekrar değerlendireceğiz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir