Kategoriler
Genel

HAZİNE BULUNDU

Kimi ise istemsiz bir şekilde yerin altında ya da denizin altında bulunuyor. İşte dünyayı ayağa kaldıran mühim bir hazine bulundu.

# Nuestra Señora de las Maravillas, 4 Ocak Ayı Ayı 1656’da kuzey Bahamalar’daki Little Bahama Bank açıklarında batan iki katlı bir İspanyol kalyon gemisiydi.

Nuestra Señora de las Maravillas, 4 Ocak Ayı Ayı 1656’da kuzey Bahamalar’daki Little Bahama Bank açıklarında batan iki katlı bir İspanyol kalyon gemisiydi.

– Bununla birlikte, geminin 8 parçadan oluştuğu ön görü edilen hazinesinin çoklığı 1656 ile 1990’ların başı arasında çıkarıldı. Ancak, çağdaş teknolojiyi kullanan son yöntemler, geminin batmasından bu yana hiç dokunulmamış yapıtlari meydana çıkardı.

Bununla birlikte, geminin 8 parçadan oluştuğu ön görü edilen hazinesinin çoklığı 1656 ile 1990’ların başı arasında çıkarıldı. Ancak, çağdaş teknolojiyi kullanan son yöntemler, geminin batmasından bu yana hiç dokunulmamış yapıtlari meydana çıkardı.

– Bunlar arasında İspanyol zeytin kavanozları, Çin porselenleri, demir teçhizat, altın ve gümüş sikkeler ile asker Don Martin de Aranda Gusmán’a ait gümüş bir kılıç sapı bulunuyor.

Bunlar arasında İspanyol zeytin kavanozları, Çin porselenleri, demir teçhizat, altın ve gümüş sikkeler ile asker Don Martin de Aranda Gusmán’a ait gümüş bir kılıç sapı bulunuyor.

– Üç altın zincirin yanı sıra İspanyol deniz ticaretinde derinden aktif olan dini bir şövalye grubu olan mübarek Santiago Tarikatı üyeleri yönünden takılan dört kolye de yeni keşfedilen yapıtlar arasında yer aldı.

Üç altın zincirin yanı sıra İspanyol deniz ticaretinde derinden aktif olan dini bir şövalye grubu olan mübarek Santiago Tarikatı üyeleri yönünden takılan dört kolye de yeni keşfedilen yapıtlar arasında yer aldı.

– Arkeologlar eşyalardan bazılarının ‘İspanyol tüccarların ve yetkililerin yasadışı olarak zenginleşmesini gerçekleştiren kaçak mallar olduğunu söyledi. Son keşfi gerçekleştiren Allen Exploration isimli şirketin kurucusu Carl Allen, “Nuestra Señora de las Maravillas, Bahamalar’ın denizcilik tarihinin ikonik bir parçası. İçerisinde tespit edilen hazineler, önümüzdeki hafta ilk kez Bahamalar’daki yeni bir müzede sergilenecek. Bahamalar’daki ilk denizcilik müzesinde sergilenmesi amacıyla Bahama hükümetinin onayını aldık” dedi.

Arkeologlar eşyalardan bazılarının ‘İspanyol tüccarların ve yetkililerin yasadışı olarak zenginleşmesini gerçekleştiren kaçak mallar olduğunu söyledi. Son keşfi gerçekleştiren Allen Exploration isimli şirketin kurucusu Carl Allen, “Nuestra Señora de las Maravillas, Bahamalar’ın denizcilik tarihinin ikonik bir parçası. İçerisinde tespit edilen hazineler, önümüzdeki hafta ilk kez Bahamalar’daki yeni bir müzede sergilenecek. Bahamalar’daki ilk denizcilik müzesinde sergilenmesi amacıyla Bahama hükümetinin onayını aldık” dedi.


– 891 tonluk Nuestra Señora de las Maravillas, Tierra Firme (Anakara) filosunun bir parçasıydı. Gemi, kraliyetin eşyaları ve özel sevkiyatlarla yüklenerek olan Küba’nın başkenti Havana’dan İspanya’ya doğru yola çıkmıştı.

891 tonluk Nuestra Señora de las Maravillas, Tierra Firme (Anakara) filosunun bir parçasıydı. Gemi, kraliyetin eşyaları ve özel sevkiyatlarla yüklenerek olan Küba’nın başkenti Havana’dan İspanya’ya doğru yola çıkmıştı.

– Ancak, gemi bir vakit sonra amiral gemisiyle çarpıştı. Yaklaşık 30 dakika sonra ise bir resife çarptı ve süratle battı. Gemide tespit edilen aşağı yukarı 150 şahıs, suyun üstünde kalan kalyonun parçalarına tutundu. Çoğu gece vakitsince suyun soğukluğu nedeniyle ö’ldü ya da köpek balıkları yönünden yenildi. Sadece 45 şahıs hayatta kaldı ve aşağı yukarı 600 şahıs kayboldu.

Ancak, gemi bir vakit sonra amiral gemisiyle çarpıştı. Yaklaşık 30 dakika sonra ise bir resife çarptı ve süratle battı. Gemide tespit edilen aşağı yukarı 150 şahıs, suyun üstünde kalan kalyonun parçalarına tutundu. Çoğu gece vakitsince suyun soğukluğu nedeniyle öldü ya da köpek balıkları yönünden yenildi. Sadece 45 şahıs hayatta kaldı ve aşağı yukarı 600 şahıs kayboldu.

– Nuestra Señora de las Maravillas 1656’da battı. Temmuz 1658’e kadar olan İspanyol kayıtları, enkazın tamamiyle kumun altına gömüldüğünü gösteriyor.Birçok İspanyol, İngiliz, Fransız, Hollandalı, Bahamalı ve Amerikalı denizci daha sonra enkazı ve amacıyladeki hazineleri bulmaya çalıştı, yalnız çok azı başarılı oldu. Modern çağda, 1972’de geminin enkazı Robert Marx yönünden tekrar keşfedildi. Daha çok kalıntı, 1986 ile 1990’ların başı arasında Herbert Humphreys yönünden kurtarıldı, yalnız Allen Exploration’a göre gemiden geriye kalanların fazlası unutulmaya sürüklendi.

Nuestra Señora de las Maravillas 1656’da battı. Temmuz 1658’e kadar olan İspanyol kayıtları, enkazın tamamiyle kumun altına gömüldüğünü gösteriyor.Birçok İspanyol, İngiliz, Fransız, Hollandalı, Bahamalı ve Amerikalı denizci daha sonra enkazı ve amacıyladeki hazineleri bulmaya çalıştı, yalnız çok azı başarılı oldu. Modern çağda, 1972’de geminin enkazı Robert Marx yönünden tekrar keşfedildi. Daha çok kalıntı, 1986 ile 1990’ların başı arasında Herbert Humphreys yönünden kurtarıldı, yalnız Allen Exploration’a göre gemiden geriye kalanların fazlası unutulmaya sürüklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir