Kategoriler
Genel

hazır olsun

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın Ukrayna i’şgaline zemin hazırlamak için Ukrayna ordusunun Donbass bölgesinde “s’oykırım yaptığı” veya NATO’nun Ukrayna ordusu ile Rus sınırlarını i’hlal ettiği iddialarını kullanacağını iddia etti.
Gmeşhurk basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Price, Rusya’nın Ukrayna sınırlarına yakın bölgelerdeki askerlerini çektiğine dair iddialarını doğrulayamadıklarını söylemiş oldu. Price, “aslında, son haftalarda ve hatta son günlerde bunun tam tersini görmüş olduk, sınırda daha çok Rus kuvveti var ve k’aygı verici bir şekilde s’avaş mevzilerine doğru ilerliyorlar. Bu, derin bir k’aygı nedenidir.” diye konuştu.

RUSYA’NIN P’ROPAGANDA ÇALIŞMASINI DUYURDU

Rusya’nın medyaya birçok asılsız haber yaptırdığını iddia eden Price, bunlardan herhangi birinin i’şgal için bahane olarak kullanılabileceğini ve dünyanın bu tür haberlere hazır olması gerektiğini savundu. Price, “bunların içinde, Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki a’skeri faaliyetlerine, bizim veya NATO’nun hava, kara yada denizdeki a’skeri faaliyetlerine, hatta Ukrayna’nın veya NATO’nun Rus sınırlarını ihlal ettiğine ilişkin haberler olabilir.” dedi.

Rus yönetiminin “Ukrayna ordusunun Donbass’ta s’oykırım meydana getirdiğina” ilişkin iddialarının k’aygı verici bulunduğunu ifade eden Price şöyle devam etti: Bu tür iddiaların asla bir temeli yok sadece Ruslar Ukrayna ordusu tarafından ö’ldürülmüş sivillere ait olduğu iddia edilen isimsiz toplu m’ezarlara ilişkin haberleri piyasaya sürmekten, ABD ve Ukrayna’nın kimyasal yada biyolojik s’ilahlar geliştirdiğine dair açıklamalar yapmaktan geri durmadı. Bu tarz şeylerin aslı astarı yok ve tamamen aslı astarı olmayan haberler bunlar. Rusya i’şgale zemin hazırlamak için bu anlatıyı öne sürüyor.”

ABD danışmaının Rus güçlerinin 16 Şubat’ta Ukrayna’ya gireceğine dair medyaya yaptığı sızıntılara yönelik sorulara yanıt veren Price, resmi olarak bu yönde bir açıklamaları olmadığını ve i’şgalin her an başlayabileceğini söylediklerini ve bunun halen geçerli bir değerlendirme bulunduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.