Kategoriler
Genel

HELAL OLSUN

Selçuk Bayraktar, ABD’ye o hususta baş tuttu! Helal olsun
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, ABD’li bir firmayla aynı anda çalışmayı duyurarak “Bayraktar TB3 diye tanımladığımız kısa pistli gemilerden kalkıp inme kabiliyetine sahip bir platform üstünde çalışıyoruz.

Yakınlarda Amerikalı bir firma açıklama yaptı, ‘biz de yapıyoruz, ilk olacağız’ diye. Bakalım kim daha evvel bitirecek?” dedi.
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “İnsanlığın faydasını gözeterek hangi çalışmayı yapıyorsan yap yalnız bu şekilde yaptığın çalışma bir değer ve mana kazanır. Baykar’da yürüttüğümüz çalışmalarla bir ş’ehit anasının yüreğine su serpebiliyorsak o geliştirdiğimiz makine bir mana kazanıyor.” dedi.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın (BYV) vizyon faaliyeti olan Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu’nun (IBPF 2022) 10’uncusu, “Dijital Çağda Yetenek S’avaşları” ilişkisi altında insan kaynakları ve teknoloji bölümünde lider liderlerin katılımı ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Salonu’nda gerçekleştirildi.

Baykar Teknoloji Lideri Bayraktar, faaliyetin “Teknoloji Geliştirmede En Büyük Değer: İnsan” başlıklı oturumunda gerçekleştirdiği sunumda, Baykar bünyesindeki İHA’ların geliştirilme sürecine dair bulgular verdi.

İnsanın hep kendini evvelleyen bir varlık bulunduğunu ifade eden Bayraktar, “Kendinden öte ailenin, ailenden öte cemiyetinin, cemiyetinden öte toplumunun, toplumundan öte milletinin, milletinden de öte insanlığın faydasını gözeterek hangi çalışmayı yapıyorsan yap yalnız bu şekilde yaptığın çalışma bir değer ve mana kazanır. Baykar’da yürüttüğümüz çalışmalarla bir şehit anasının yüreğine su serpebiliyorsak o geliştirdiğimiz makine bir mana kazanıyor.” diye konuştu.

“Medeniyetimizin bilim ve teknikle olan bağını yine tesis etmeliyiz”
Selçuk Bayraktar, Baykar’ın, yalnızca İHA’lara merkezli gelişen ve derinlemesine bu alanda çalışan bir kurum bulunduğunu aktararak, “Bayraktar Mini İHA’da bir adet bilgisayar vardı. TB2 40 değişik, AKINCI ise 100 değişik bilgisayardan oluşuyor. Şu anda da kendi katagorisinde dünyada ilk olacak Bayraktar TB3 diye tanımladığımız kısa pistli gemilerden kalkıp inme kabiliyetine sahip bir platform üstünde çalışıyoruz. Yakınlarda Amerikalı bir firma açıklama yaptı, ‘biz de yapıyoruz, ilk olacağız’ diye. Bakalım, kim daha evvel bitirecek? Bunun yanısıra Türkiye’nin ilk insansız muhabere uçağı olacak Bayraktar Kızılelma üstünde çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu devirde yüksek teknoloji geliştiremeyen ulusların, toplumların nerdeyse okuma yazma kabiliyetine sahip olmayan toplumlar gibi bulunduğunu altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti: “Bu toplumların bağımsız olmaları da çok zor. Bunu etrafımızda de görüyoruz. Medeniyetimizin bilim ve teknikle olan bağını yine tesis etmeliyiz. Toplumsal bir dip dalga meydana getirmek maksadıyla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı kurduk ve merkezinde teknoloji yarışmalarının bulunduğu bir organizasyon olan TEKNOFEST’i kurguladık. TEKNOFEST, bu sene ilk defa vatan dışında Azerbaycan’da düzenlenecek.”

Bayraktar, sunumunun sonrası ilk defa Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu’nda gösterilen, milli SİHA’ların lider ismi Özdemir Bayraktar ve İHA’ların geliştirilme sürecinde hayatını kaybedenlerin görüntülerinin yer aldığı videoyu katılımcılarla paylaştı.

Bayraktar, video gösteriminin sonrası “Hepimiz insanız, doğar, yaşar ve kesinlikle ö’lürüz yalnız r’uhları ve eserleriyle diğerlerine ilham kaynağı olanlar yaşamaya devam ederler. Ebediyete yürüyen bütün arkadaşlarımız ve ş’ehitlerimizin r’uhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir