Kategoriler
Genel

Her yudumunda ayrı şifa var!

Reyhan çayının daha önce hiç duymadığınız olağanüstü faydaları
Güçlenir, metabolizma ve bağışıklık sistemi için çok yararlı olduğu söylenen reyhan çayının, daha önce iş duymadığınız olağanüstü yararlarını yazımızın teferruatında sizler için derledik. Metabolik faaliyetlerden bulaşıcı hastalıklara, soğuk algınlığından ağız kokusuna, göz sağlığından anne sütüne kadar faydaları saymakla bitmeyen reyhan çayı, sigarayı bırakmak isteyenler içinde önerilen bir bitkidir. Metabolizmanın güçlenmesi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilen reyhan çayı, grip ve nezleden korunmak için de tercih edilir.

Reyhan çayının sağlığa etkileri nedir?
Reyhan çayının faydaları
Mide problemi ve mide yanması yaşayan kişilerin düzenli olarak reyhan çayı tükettikleri takdirde mide asidi dengelenir ve yanma sorunu ortadan kalkmış olur. Yeni doğum yapmış anneleri reyhan çayı tüketerek sütlerini arttırabilir. İçeriğinde bolca miktarda vitamin mineral bulunduran reyhan çayının faydaları ise şöyle sıralanır:
Reyhan çayının mucizevi faydaları

– Ağız içinde oluşan bakterilere karşı etkilidir. Bilinmiş olduğu üzere tedavi edilmeyen bakteriler ağızda kokuya niçin olabilir. Ağız kokusu problemi yaşayan kişiler, reyhan çayı tüketmeleri halinde bu sorundan rahatça kurtulabilirler.
– Göz sağılığını destekleyici özelliğe haiz olan reyhan çayı, gözlerin daha iyi görmesini sağlar.

– Reyhan çayının içeriğinde yer alan A vitamini gözlerde olduğu kadar vücudun daha da sağlıklı olmasına destek verir.
– Mide ağrılarına ve mide bulantısına etkili olarak malum reyhan çayı, tüketilmeye başlandıktan sonra kişilerde bu sorunu ortadan kaldırır.


– Ödem atmaya yardımcı özellikte olan reyhan çayı, aynı zamanda karaciğer için de yararlıdır.
– Böbrekler ve ciğerler için de tüketilmesi tavsiye edilen reyhan çayı, metabolizma sorunu yaşayan kişiler için çok fayda sağlar.
– Öksürüğe karşı etkili olan reyhan çayı tüketilmeye başladıktan sonra öksürüğün azalmasını sağladığı şeklinde aynı zamanda gribe karşı da etkilidir.

– Baş ve migren ağrısına iyi geldiği söylenen reyhan çayı, özellikle migren atakları sırasında tüketimi yapılması halinde baş ağrılarını azaltır. Reyhan çayının naturel sakinleştirici ve ağrı k*esme özelliği de vardır.


– Stres anlamış olurında beyni sakinleştirebilen reyhan çayı, kişilerde stres ve gerilimi azaltır, kaliteli bir uyku uyunmasını sağlar.
Reyhan çayının faydaları
– Giderek artan ka*nser hastalıklarına karşılık riskleri azaltan reyhan çayı, çevresel veya genetik olan faktörlerin önüne geçerek kanserin artmasına engel olur.

– Sigarayı bırakmak isteyenlerin tüketmeleri önerilen reyhan çayı, beynin sigarayı daha basit unutmasına yardım eder.
– Kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini sakınan reyhan çayı, vücudun daha kuvvetli ve daha sağlıklı olmasını sağlar.  Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı özelliğe sahip reyhan çayı, özellikle kilo vermek isteyenlerin istedikleri kiloya yetişebilmeleri için başladıkları diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilir. Reyhan çayı yapımı:
Reyhan yapraklarının demlenmesi ile gerçekleşen reyhan çayının yapımı çok kolaydır. Tüketimi günlük olarak gerçekleşebilen reyhan çayını günde ortalama iki fincan kadar tüketebilirsiniz. Sakinleştirici özelliğe sahip reyhan çayı, sabah ve akşam yiyeceklerden sonrasında tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir