Kategoriler
Genel

HERŞEY ONDA

Bal arılarının kovanlarda topladıkları ve biriktirdikleri arı poleni, çiçek polenlerini ifade eder. Bal üretimi için çiçekten çiçeğe nektar toplayan işçi arılar, bu prosedür esnasında çiçekteki polenlerin taşınmasını da sağlar. Arı beslenmesinde mühim bir yere sahip olan bu polenler, varlıklı gıda değerlerine sahiptir. Koloninin beslenme ihtiyacını karşılayan arı poleninin geri kalanı, insan müdahalesiyle kovanda biriktirilir. ”Peki, arı poleni ne işe yarar?” İşte, arı poleninin faydaları ve kullanımı:

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan konusuna sahiptir. Serbest radikallerden ve süreğen hastalıklardan korur. Kalp damar hastalıkları tehlikesini düşürür. Yüksek kan lipitleri ve LDL kolesterolü düşürür. Karaciğeri toksik maddelere karşı korur ve karaciğerin işlevini artırır. İçerdiği detaylı bileşenlerin iltihap engelleyici tesiri vardır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korur. Antioksidan özelliği ile yaraların kapanmasında etkilidir ve antimikrobiyal özelliği yardımıyla enfeksiyonları önler. Antikanser özellikler gösterir ve metabolizmayı hızlandırır.

Arı poleni A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri içerir. Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Kansızlık tedavisinde kullanılır. Hafızayı güçlendirir. Arı polenini, çevrimiçi alış veriş sitelerinden, aktarlardan ya da direk bal üreticilerinden temin edebilirsiniz. Poleni ağzınıza attığınıza çok çabuk dağılıyorsa, tazedir. Eğer sertse niteliği düşük demektir.

 

Arı Poleninin Zararları Nelerdir?

 

Arı poleninin tanınan bir zararı yoktur. Fakat bebeklerin ve arı ürünlerine karşı alerjisi (ya da hassasiyeti) olan kişilerin, arı polenini hiçbir şekilde tüketmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir