Kategoriler
Genel

HES’AP SORULSUN

‘Yağ’macılardan hes’ap sorulsun!
Hukukçular, devletin KDV indirimini zam-indirim oyunuyla raflara yansıtmayan ve ortak fiyat oyununa imza atarak vatandaşı mağdur eden sepet haramilerine ağ’ır yaptırımlar uygulanmasını istedi.

Devletin KDV indirimini zam-indirim oyunuyla raflara yansıtmayan, Whatsapp kümeleri üzerinden ortak fiyat oyununa imza atarak vatandaşa seçenek bırakmayan, ufak esnafı ezip resmen sepet haramiliği kuran zincir marketlerin son olarak yapay yağ krizinde başrol oynaması bardağı taşırdı. Seçmenle iktidarı karşı karşıya getirmeye yönelik yapay kıtlık, yokluk ve pahalılık operasyonlarının süpermarket ve tedarik zincirleri üzerinden gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Türkiye’de 40 bin şubeyle devasa bir ağ kurup tekelleşen zincir marketlerin zam ve etiket oyunlarının belirleme edilip Rekabet Kurumu tarafından ce’zalandırılmış olmasına karşın ıslah olmadıklarını bildiren hukukçular ve yazarlar, ülkenin besin güvenliğinin tehlikede bulunduğuna belirterek, daha ağ’ır yaptırımların döneme alınması tarafında davet yapıyorlar.

“Beşli Çete” gibiler
Tüm Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Mustafa Kuran, şunları dile getirdi: “Millete 28 Şubat’ta musallat olan Beşli Çete, bugün zincir marketler olarak karşımıza dikilmiştir. Milletin besinsıyla, sepetiyle oynuyorlar. Piyasada besin sorunu olmamasına karşın memleketin bu sorunlu döneminde bunların yapmadığı kö’tülük kalmadı. Bugünler elbet geçecektir. Ama olağandışı fiyatlar, stokçuluk ve kazanç hırsıyla gerçekleştirdikleri kötülükler alınlarında kara leke olarak kalacaktır.

Boykot hizaya getirir
Hem Ticaret Bakanlığı hem Maliye Bakanlığı’nı bu market zincirlerine karşı daha ağır, daha kuv’vetli ve en’gelleyici tedbirler almaya davet ediyorum. Bataklığın asli kaynağını kurutulmalıdır. Vatandaşı iktidara cep’he aldırmaya zo’rlayan bu beşli çet’eye caydırıcı ce’zalar şarttır.

Milletimiz de bilinçli hareket ederek bunlara geniş çaplı boykot uygulamalıdır. Marketlerin bu vakte kadarki tutum ve davranışlarından aziz milletimiz muzdariptir. Bir aile 10 gün süresince bu marketlerden alış veriş yapmazsa malları ellerinde kalmış olacaktır. Geniş çaplı bir boykot bunlara ders olacaktır. Bu manada sivil örgütlerin döneme girmesi gerekmektedir. Toplumumuz mahalle bakkallarına yönelmelidir.”

Gazeteci Yazar Mehmet Fırat da, şunları ifade etti: “İslami nizamda stokçuluk, ka’raborsacılık, spekülatörlük haramdır. Bunu yapan kim olursa olsun ağ’ır şekilde cez’alandırılır. Bu krizler İslami sisteme mecbur bulunduğumuzu gösteriyor. Milletin cebine göz diken stokçuların belirleme edilip tüm mallarına el konulması, kendilerinin de ağ’ır ce’za mahkemelerinde yargılanmaları gerekir. Bunlar ana’rşiye sebebiyet verip toplum rah’atını bozuyorlar. Halkın arasında kaos çıkarıp yeni bir kargaşa ve vu’ruş ortamı hazırlıyorlar.”

Arkasında TÜSİAD var
Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “Barutuna ekmek karışan ihtilal kesinlikle patlar” sözünü anımsatan Fırat, şu şekilde devam etti: “Bu milleti sil’ahla, ter’örle çökertmeye çalıştılar olmadı. Şimdi besin ter’örüyle sal’dırıyorlar. Marketlerde yağların yağ’malandığı görüntüler bile kompu olabilir. Yağ pro’pagandası yapanlar, yağmalamaya girişenlerin kamera kayıtları incelenirse bunun senaryo bulunduğu meydana çıkabilir. Hem ‘millette para yok’ diyorlar, hem de aynı anda 4’er, 5’er yağ alabiliyorlar. Hani yokluk vardı? Devletin bu pro’pagandalara imza atanları açığa çıkarıp ağ’ır yaptırımlar uygulamalıdır. Hadiselerin perde arkasında TÜSİAD var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir