Kategoriler
Genel

HEYECANLANDIRAN GELİŞME !

Bayraktar heyecanlandıran gelişmeyi duyurdu!
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, AKINCI’nın kendisine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu gene kırdığını duyurdu.
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AKINCI kendisine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu gene kırdı: 45.118 ft.” açıklamasında bulundu.

Baykar yönünden milli ve orjinal olarak tasarlanan Bayraktar AKINCI TİHA, kendisine ait milli havacılık irtifa rekorunu 45.118 feet’e (13.716 metre) taşıyarak üçüncü kez kırdı.

Sav’unma Sanayii Başkanlığı özcülüğünde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar yönünden milli ve orjinal olarak tasarlanan Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) 2 adet 750 beygir motor ile donatılan modeli Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu daha yükseğe taşıdı.

Kendisiyle yarışıyor
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere Sav’unma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuv’vetleri K’omutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek irtifa ve yüksek sürat testleri yapmak amacıyla 21 Haziran 2022 tarihinde saat 19:31’de havalanan Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu gene kırdı. Test kapsamında 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya kadar artan Bayraktar AKINCI B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun sonrası Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’ne döndü.

İrtifa rekorunu 3 defa kırdı
Bayraktar AKINCI TİHA’nın 2 adet 450 beygirlik motor konfigürasyonuyla vazife yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021 tarihinde yapılan test kapsamında 38.039 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı. Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022 tarihinde 40.170 feet irtifaya çıkarak kendisine ait rekoru daha yükseğe taşıdı. 22 Haziran 2022 tarihinde ise 45.118 feet irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI B, üçüncü kez irtifa rekoru kırmış oldu.

6406 ilometre yol katetti
Hava K’uvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Bayraktar AKINCI B’lerin kabul faaliyetleri amacıyla Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’nde tespit edilen Sav’unma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara şahitlik etti. AKINCI B, yüksek sürat denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakika süren uçuş süresince toplam 6406 kilometre yol katettikten sonra test faaliyetini başarı ile tamamladı.

Akıncı ilk kez Anadolu Kartalı’nda
Bayraktar AKINCI B, halihazırda devam eden test faaliyetlerinin yanı sıra eş vakitli olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda da vazife alıyor. Rekor uçuşunun gerçekleştirildiği sıralarda Doğu Akdeniz’de tat’bikat kapsamındaki senaryoda vazife uçuşunu sağlayan Bayraktar AKINCI, böylelikle Türk Sil’ahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden itibaren ilk kapsamlı Hava Kuvvetleri tat’bikatında boy göstermiş oldu.

Batman’dan kalkıp Ege’deki hed’efleri v’urdu
Bayraktar AKINCI TİHA, gene Haziran ayı ortamında İzmir Seferihisar’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tat’bikatı’nda Batman’da konuşlu bulunduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde tespit edilen hedeflere atışlarını başarı ile gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir