Kategoriler
Genel

HEYECANLANDIRAN GELİŞME

Heyecanlandıran gelişme! “Milli Deniz Topu”nun liman ve deniz testleri başlıyor
Tamamen yerli ve milli imkanlarla imal edilen “76/62 mm Milli Deniz Topu”, kara testlerini başarı ile tamamlamasının sonrası liman ve deniz testleri amacıyla TCG Beykoz’a birleşik edildi.

Milli S’avunma Bakanlığının dizayn ve performans sorumluluğunda, İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketince (MKE) tasarlanan 76/62 mm Milli Deniz Topu’nun ilk test atışı geçtiğimiz yıl Aralık ayı başında yapılmıştı.


Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Milli S’avunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile katıldığı Karapınar’daki test atışı başarı ile gerçekleşmişti.


Sonrasında devam eden test atışlarının sonrası Milli Deniz Topu, kara atışlarını başarı ile tamamladı. 60 saniye içersinde 80 atış yapabildiği testlerde bir kez daha meydana eklenilen Milli Deniz Topu başka testleri amacıyla gemiye çıktı.
TCG Beykoz’a başarı ile birleşik edilen Milli Deniz Topu, liman ve deniz testlerine hazır duruma getirildi.

Kalan iki test sürecini başarı ile tamamlamasının sonrası Türk S’ilahlı Kuvvetleri envanterine katılacak Milli Deniz Topu, hava s’avunma harbi, su üstü harbi ve kara b’ombardımanında kullanılacak.

Dakikada 80 atıma ulaşabilen sistem 20 kilometre m’enzile sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir