Kategoriler
Genel

H’EYECANLANDIRAN GELİŞME

He’yecanlandıran gelişme: ”F-16 Özgür” mo’dernizasyonunda seri üretime geçildi
Türk Sil’ahlı Kuv’vetleri envanterindeki F-16 uçaklarının yerli aviyoniklerle (havacılıkta uçaklar, suni uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri amacıyla sarfedilen terim) modernize edilmesine yönelik olarak yürütülen Özgür Projesi’nde seri üretim süreci başladı.
Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, 9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde yaptığı konuşmada, bir devre F-16 uçaklarının üretimi esnasında tasarımı sonuçlanmış komponentlerin alınıp uçaklara takıldığını ve bu çalışmaların çok öğretici olduğunu söyledi.

Sonrasında bu süreci tamamlayan mühim m’odernizasyon projeleri gerçekleştirildiğini izah eden Can, Erciyes, Arı, Özgür projelerinin başlatılmasının önemine ilgi çekti.

F-16 Blok 30 uçaklarının yerli sistemlerle modernizasyonuna yönelik Özgür Projesi’nde seri üretim sürecine geçildiğini belirten Can, “Bugün geldiğimiz noktada Hürkuş’ta aviyoniklerimizi yapmışsak, H’ürjet’te kendimiz yapıyorsak, Milli Muharip Uçak’ta aviyoniklerimizi sav’unma sanayisi şirketlerimizle yapıyorsak m’odernizasyon projelerinin önemi aslında çok büyük.” dedi.

Hürkuş’un Hava Kuv’vetleri K’omutanlığına teslimatına hazırlanıldığını, H’ürjet’te 2 prototipin üretiminin sürdüğünü belirten Can, “Milli Muharip Uçak amacıyla motorumuz geldi. Alt sistemlerin tasarımları, üretimleri büyük ölçüde tamamlandı.” diye konuştu.

– ATAK HELİKOPTERİ DÖNÜM NOKTASI OLDU
ASELSAN Aviyonik Sistemler Tasarım Direktörlüğü Müdürü Şener Yılmaz da 2004 yılındaki Atak Projesi’nin milli aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonu konusu ile ilgili dönüm noktası olduğunu söyledi.

Yılmaz, ASELSAN’ın meydaan getirdiği ekosistem ve paydaşlarla aşağı yukarı 200 değişik aviyonik ürün geliştirdiğini ifade etti.

Üretilen aşağı yukarı 8 bin aviyonik düzenin 20 değişik tipte hava aracında kullanıldığını izah eden Yılmaz, 400 helikopter, 500 uçak, 30’dan çok insansız hava aracı olmak üzere 900’den çok hava aracında milli çözümlerin aktif olarak vazife yaptığını belirtti.

Şener Yılmaz, devam eden projelerle Türk Sil’ahlı K’uvvetleri envanterindeki aviyonik sistemlerinin adedinin 10 bini bulacağını kaydetti.

A’vcı kaskının yeni versiyonunun Milli Muharip Uçak ve F-16 Özgür projelerinde kullanılacağını dile getiren Yılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Yeni kuşak bir aviyonik süit meydana getirmek üzere kolları sıvamış durumdayız. Amacımız yüksek prosedür kapasitesine sahip, daha düşük güç kullanımı olan bir yapı kurmak. Bu yeni mimariyi, ölçeklendirilebilir şekilde, bundan ileri projelerde kullanmayı hed’efliyoruz. Bunun amacıyla d’onanım ve program altyapısını meydana getirmek amacıyla çalışıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.