Kategoriler
Genel

HİÇ gerek yoktu..

Canan Karatay’dan çok önemli uyarı: İlaç alacağınıza onu yiyin
“Türkiye’de ‘Sende osteoporoz var’ diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi.” fakat bunlara gerek varmıydı. Onca ilaca , hormona. Hiç yoktu. Prof. Dr. Canan Karatay tüm bu problemlerın çözümünü açıkladı. İşte efendim bu peynir hepsinin yerine geçer. Hanımlara da Beylere de kemik erimesini önlemek için bol bol yiyin diyorum.Peynir bununla beraber bağışıklık sistemini, hazmı sağlamlaştırır. Eğer bir hazımsızlığınız varsa ilaç alacağınıza iki dilim Ezine peyniri yiyin derhal şişkinliğiniz geçer”

‘Prof. Dr. Karatay, Çanakkale’de yaptığı mevzuşmada, Ezine peynirinin “şirden maya” ile meydana getirilen en sağlıklı beyaz peynir olduğunu belirterek, tam yağlı Ezine peynirinin, kaya tuzuyla yapıldığını ve mayalanmasının doğal olduğunu beyan etti. Prof. Dr. Karatay, “Peyniri dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ben avuç içi kadar diyorum. Niçin avucunuz içi kadar diyorum?Çünkü kibrit kutusuna savaş açmış insanım. ‘Kibrit kutusu kadar peynir yiyin’ demekten Türkiye’yi, Türk insanını besinsiz bıraktılar. Onu söylüyorum.Onun için tam yağlı çok önemli. Çünkü tam yağlı demek, koyun ve keçi sütünden yapılıyor. Onların yağı da hayvansal yağ, en sağlıklı yağdır. İşlenmemiş olduğu süre o yağda da 30 türlü yağ bulunur.Hayvansal yağın içinde de Omega-3, Omega-6, Omega-9 vardır. Bir hayvansal yağın içinde sayamadığımız kadar 30 türlü yağ çeşidi vardır.”diye konuştu.

Hitabını tamamlamasının arkasından öğrencilerle birlikte Ezine peynirinin keyfina bakan Karatay, yurttaşlara peynir yemeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Peynir, en sağlıklı protein, yağ ve kalsiyum deposudır.” dedi. Prof. Dr. Karatay, peynir yiyen ülkede kemik erimesi olmaz.Kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmek, yaşınız kaç olursa olsun, kemikleri korumada destek sağlar.Günde ortalama 3,5 bardak (su bardağı) süte ihtiyacınız vardır. Somon ve ton balıkları kalsiyumun emilmesini kolaylaştıran D vitamini içerir. Yeşil sebzeler kemik kalitesinin korunmasına yardımcı olan magnezyum içerir.

Yeşil sebzeler kemik kalitesinin korunmasına yardımcı olan magnezyum ihtiva eder. Bazı gıdalar ve içecekler kalsiyum ve D vitamini ilavesi ile desteklenmiştir.Kalsiyum desteği içeren tahıllı gevrekler veya portakal suyunda da kalsiyum içeriği yüksektir.Ama portakalı her zaman meyve olarak tüketin. Direk meyve suyunun size faydadan çok zararı olur.Bu önemli informasyon ve yöntemlerden daha fazla ferdin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir