Kategoriler
Genel

HİSAR

HİSAR’a müthiş yetenek! RF ile amacı bu tür v’urdu
HİSAR O+ Hava Sav’unma Fü’ze Sistemi, son test atışıyla birlikte RF (Radyo Frekansı) Arayıcı Başlıklı Fü’ze atma yeteceğine de ulaşmış oldu.
Milli Hava Sa’vunma Fü’ze Sistemi HİSAR O+ ilk Radyo Frekansı (RF) Arayıcı Başlıklı Test Fü’zesi atışında amaç im’ha edilerek hava sav’unma sistemlerine yeni bir yetenek kazandırıldı.

 

Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından HİSAR O+ ile alakalı paylaşımda bulundu.

HİSAR’ın 2022’ye süratli başladığını bildiren Demir, “HİSAR O+ Sistemi’nin ilk ‘RF Arayıcı Başlıklı Test Fü’zesi’ atışında amaç imha edildi ve hava sav’unmamıza yeni bir yetenek eklendi. Seri üretimi sürdürürken yeni yeteneklere yönelik çalışmalarımız da bütün süratiyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığından (SSB) oluşturulan yazılı bildirime göre, HİSAR O+ Hava Sav’unma Fü’ze Sistemi, 2021’in son günlerinde bütün unsurlarıyla TSK’ya teslim edilmişti. Daha evvel Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze atma yetenekine sahip olan sistem, son test atışıyla birlikte RF Arayıcı Başlıklı Fü’ze atma yeteceğine de ulaşmış oldu.

– HİSAR O+ HAVA SAV’UNMA FÜ’ZE SİSTEMİ
Hava sav’unma sistemi, SSB projesi olarak Aselsan-Ro’ketsan iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE yönünden geliştirildi. 360 derece faaliyete sahip sistem, en az 9 amaca aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ düzeneğinin en’gelleme menzili 25 kilometreyi buluyor.

Her türlü hava koşulunda çalışma becerisi sahip HİSAR, muhabere uçakları, helikopter, havadan karaya roketler, seyir ro’ketleri ve sil’ahlı/sil’ahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili oluyor. Mevcut gereksinim ve gözdağlarına makul olarak geliştirilen HİSAR, ülke hava sav’unmasında ciddi bir güç çarpanı olacak.

HİSAR O+ sistemi dağıtık, elastik mimari becerisiyle nokta ve bölge hava sav’unma görevleri icra edecek. HİSAR O+ düzeneğinin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem, Atış Kontrol Merkezi, Fü’ze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Sav’unma Radarı, Elektro Optik Sistem, Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Fü’ze ve RF Arayıcı Başlıklı Fü’ze unsurlarından oluşuyor.

HİSAR hava sav’unma ro’ket sistemlerinde ilk olarak HİSAR A+ teslim edilmişti. Test atışları süren uzun menzilli hava sav’unma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır duruma gelmesi amaçleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir