Kategoriler
Genel

HULİSİ AKAR

İlk atış Hulusi Akar’dan! İşte Türkiye’nin yeni sil’ahı
AKYA torpidosu ile ilk defa gerçek amaca atış yapıldı. Milli Sav’unma Bakanı Hulusi Akar yönünden Milli Üretim Entegre Sav’aş Yönetim Sistemi (MÜREN) kullanılarak oluşturulan atış başarı ile gerçekleştirildi. Akar yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile milli imkanlarla imal edilen AKYA eğitim torpidosunun denizaltıdan amaca gerçekleştirilecek at’ış testi bundan dolayı Don’anma Komutanlığı’na geldi.

Don’anma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve başka yetkililer yönünden karşılanan Akar daha sonra Denizaltı Filosu Komutanlığı’na geçti. Burada merasim kıtasını selamlayan Akar yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile “Derinliklerin efsanesi” parolasıyla vazife yapan TCG Preveze denizaltısına gitti. Bakan Akar’ın denizaltına gelişinin sonrası TCG Preveze limandan ayrıldı. Bir vakit satıhta seyir sağlayan denizaltı, eğitim sahasına yaklaşırken dalışa geçti. Marmara Denizi’nde İzmit Körfezi’ndeki Denizaltı Eğitim Sahası’na girişinin sonrası oluşturulan hazırlıkların sonrası Milli Sav’unma Bakanı Akar, TCG Preveze’den milli torpido AKYA’nın atışını gerçekleştirdi.
Milli at’ış sistemi Müren üzerinden oluşturulan at’ışla beraber milli imkanlarla imal edilen AKYA eğitim torpidosu, amaç gemiye at’ışını başarı ile tamamladı. Gerçekleştirilen atışla beraber milli torpido AKYA ile ilk defa gerçek amaca at’ış yapılmış oldu.

“ÜLKEMİZİN BEKASI VE REFAHI…”

Başarıyla tamamlanan atışın sonrası ROK’ETSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere bütün proje paydaşları ile personeli kutlama eden Akar, denizaltıları Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en mühim unsurlarından biri olarak nitelendirdi. Denizaltıların çok etkili bir güç bulunduğunu ifade eden Akar, “Bizim tarihimizde 1880’li senelerden beri denizaltı kültürü mevcut. Eğitim, deneme amaçli da olsa o senelerde gemiye karşı ilk atışın yapıldığı denizaltı bize aittir” diye konuştu. Bu kültürün geliştirilmesinin, kuv’vetli bir denizaltı filosuna sahip olmanın önemine vu’rgu yapan Akar, “Bizler başta etrafımızdaki Ege, Akdeniz, Karadeniz olmak üzere bütün denizlerde barıştan, huzurdan yanayız.

Tüm pro’blemlere diyalog, barışçıl yol ve yollarla çözüm istiyoruz. Bununla beraber etkin, caydırıcı, saygın bir sil’ahlı kuv’vetlerine gereksinimiz her vaktinden daha fazla. Diğer kuv’vetlerimizin bulunduğu gibi Deniz Kuv’vetlerimizin de son teknoloji sil’ah ve sistemlere sahip olması, en kuv’vetli duruma gelmesi amacıyla çalışmalarımızı yükselen bir tempoda sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu kapsamda oluşturulan AKYA Milli Ağır Torpido Projesi’nin yanı sıra sav’unma sanayideki yerli projelerin önemine işaret eden Akar, şunları söyledi: “Sadece TSK’nın değil arkadaş ve kardeş ülkelerin de greksinimlerini karşılamak bizim amacıyla mühim bir vazife. Bugüne kadar yaptığımız faaliyetlerde bu açıkça görülmektedir. Çalışmalarımızı yükselen bir hız, tempoda sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, teşviki ve desteği sayesinde sav’unma sanayiinde mühim aşamalar kaydedildi. Artık kendi hafif sil’ahlarımızı, Obüslerimizi, ATAK helikopterlerimizi, İHA SİHA VE TİHA’larımızı, gemilerimizi… yapar duruma geldik. Böylece yüzde 80’lere varan yerlilik ve millilik oranının her geçtiğimiz gün daha da yükselmesi amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktaya geldikten sonra bundan ileri bölümün daha çetin ve zo’rlu geçeceğinin bilincindeyiz. Hiçbir vakit yılmadan çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugüne kadar bulunduğu gibi bundan sonra da tek yumruk tek kalp olarak başarılarımıza devam edeceğiz. Ülkemizin bekası ve refahı amacıyla ne yapılması gerekiyorsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da gerçeklştirmeyi sürdüreceğiz.”


UKRAYNA’DAKİ “KOCA YUSUF”LARIN DURUMU İçinden geçilen uluslararası ortama ilgi çeken Akar, şu şekilde konuştu: “Türk Sil’ahlı Kuv’vetleri olarak kuv’vetli olmamız gerekiyor. Her türlü ihtimale karşı her an hazırlıklı olmamız lazım. Rusya ile Ukrayna arasında bir çatışma söz hususu. İki ülke de bizim denizden komşumuz. Her iki ülke ile ilişkilerimiz MEVCUT. Bu çatışmanın bir an evvel durmasını, bir ateşkes sağlanmasını, bir an evvel barışın, huzurun bölgeye hakim olmasını içten bir şekilde temenni ediyoruz. İnsani yardım başta olmak üzere bugüne kadar bize düşen vazifeler neyse yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bizim rastgele bir şekilde yaptırımlara uymamak gibi bir halimuz söz hususu değil. Birleşmiş Milletler yaptırımlarına makul şekilde hareket ediyoruz.

Diğer taraftan tarafların konuşması, görüşmesi ve bir an evvel at’eşkesin sağlanması amacıyla temaslarımızı sürdürüyoruz.” Tahliyeler hususu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklayan Akar, “Özellikle Mariupol’deki hali yakından takip ediyoruz. Hem Rusya hem Ukrayna tarafları ile bakanlık düzeyinde temaslarımızı sürdürüyoruz. Bir an evvel oradaki masum insanların bölgeden tahliye edilebilmeleri amacıyla gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki günlerde, saatlerde bunun gerçekleşmesini bekliyoruz. Bizim Kiev bölgesinde iki uçağımız var. Onların da en makul vakitte tahliyesi amacıyla hem Rusya hem Ukrayna yönü ile temaslarımız sürüyor” dedi. Başarıyla gerçekleşen at’ış bundan dolayı hazırlanan pastanın Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve denizaltı personeli yönünden kesilmesinin sonrası TCG Preveze, limana döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.