Kategoriler
Genel

HÜRJET MÜJDESİ

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil’den Hürjet müjdesi: 230 bugünkü kaldı
Sesten 1.4 kat daha süratli uçan yerli ve milli Hürjet’in ilk uçuşu amacıyla tarih veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ‘Hürjet tümüyle orjinal bir uçak tasarımı, Türk mühendisleri hazırladı. İlk uçuşu 18 Mart 2023’te olacak. 230 bugünkü kaldı. Deneyimli arkadaşlarımız çalışıyor.’ dedi.
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’nin ürettiği uçakları tanıttı. İngiltere’de gerçekleşen fuar kapsamında Türk uçakları sergilendi.

Katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda tespit edilen Kotil, sesten 1.4 kat daha süratli uçan Hürjet’i tanıttı. Kotil, Türkiye’de mühendis, teknisyen problemi olmadığını olursa da vatan dışından bunların karşılandığını söyledi.

‘KUMANDASI DEVRİM YAPACAK’
Temel Kotil’in açıklamaları şöyle: “Hürjet tümüyle orjinal bir uçak tasarımı, Türk mühendisleri hazırladı. İlk uçuşu 18 Mart 2023’te olacak. 230 bugünkü kaldı. Deneyimli arkadaşlarımız çalışıyor. Bu uçağın motorun GM 404 motoru. Boeing’in yaptığı benzer uçaklar da var. Türkiye’de imal edilen ilk jet uçağı. Sesten 1.4 kat süratli uçacak. Ekipmanları gerçek, çok yalın bu. Büyük ekranı var. Tek ekran ve dokunmatik bir ekran. Bütün özellikler amacıylae gömülmüş. Yedek ekranları var, 10 numara teknoloji bu. Kumandasının yalınliği devrim yapacak.

‘S’AVUNMA AMAÇLI DA KULLANILABİLİYOR’
Mühendislerimiz yalnızca Türk değil. Yurt dışından da getiriyoruz. Malezya, Pakistan’da büro açtık getiriyoruz. Nijer’e de büro açacağız. Nijerli olup da Türkiye’de okuyan gençler var, onları eğitip Nijer’deki büroya koyacağız. 200’e yakın yabancı mühendis var. Hürjet’ten 2 adet Nijer’e satış gerçekleşti. Çad’a da satışı gerçekleşti. Eğitim ve s’avaşa hazırlık uçağı. Yakın destek uçağı, üstüne f’üzeler ekleyebiliyoruz ve s’avunama h’edefli da kullanılabiliyor.

ATAK kendi sınıfının en iyisi. 5 ton sınıfının en iyisi. Manevra ve vurma, sıcak havada uçtu. Filipinler’e gitti. Nijer’e de yakında gidecek. Hürjet’te Kanada motoru var 1600 beygir. Aviyonikleri Aselsan’a ait.

‘AKSUNGUR 50 SAAT HAVADA KALABİLİYOR’
Milli Muharip yüzde 100 yerli olmak zorunda. Öbür cihazları yüzde 100 yerli yaparsanız pahalı oluyor. Hürjet’in iniş takımını İtalyanlara yaptırdık. Yerlilik hadiyi stratejik bir konu.

Aksungur 50 saat havada kalabiliyor. 35 bin feette o’perasyon yapıyorlar. Pilot uyuyor, uçak uyumuyor, pilot yerde çalışıyor.

Milli Muharip uçak 2028’de teslim edilecek. Önce F16 motoru kullanılacak. Sonra da kendi motorumuzu kullanacağız. Biz dünyanın birikimini kullanıyoruz. Türkiye şu anda teknisyen verme sayısında limit yok. TUSAŞ kendi yetiştiriyor. Mühendiste de limit yok. Malezya elektronikte gelecekte, Malezyalı mühendisleri çalıştırıyoruz. Pakistanlılar akışkanlarda gelecekte onları kullanıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.