Kategoriler
Genel

İlaç gibi bitki…

Yararlarını öğrenince yapraklarını asla atmazsınız…

Karaciğer ve safra kesesinde biriken zararlı maddeleri atar,kabızlık, şişkinlik, kusma, ishal ve kötü kolesterole iyi gelir…
Özellikle karaciğer ve safra kesesi için çok yararlı olmasıyla bilinen enginar, çiçeklerinin içindeki etli kısımları ile sofralarımızı süslüyor. Bu görkemli bitkinin şifalı etkilerinden yararlanmak için enginarın mevsimini beklemenize gerek yok.

Enginarın yaprakları iyi mi kurutulur? Ayıklanan enginar yaprakları, kuru ve temiz bir yere serilerek gölgede kurutulmalıdır.Yaprakların iyice kuruduğundan kesin olduktan sonrasında bir torbaya veya kavanoza alarak saklayabilirsiniz. Enginar yaprağı, birçok aktarda da hazır kurutulmuş biçimde satılmaktadır.
Enginar yaprağı çayının 9 inanılmaz faydası
faydalarını öğrenince yapraklarını asla atmazsınız…
Atılası kısmını yiyor, yapraklarını atıyoruz. Oysa öyle bir faydası var ki…

Karaciğer ve safra kesesinde biriken zararlı maddeleri atar, kabızlık, şişkinlik, kusma, ishal ve kötü kolesterole iyi gelir…
Niçin mi bahsediyoruz? Atılası kısmını yediğimiz ama asıl faydalı olan kısmını attığımız enginardan…
Özellikle karaciğer ve safra kesesi için çok yararlı olmasıyla bilinen enginar, çiçeklerinin içindeki etli kısımları ile sofralarımızı süslüyor. Enginarın yapraklarından meydana getirilen çay ise tam bir şifa kaynağı.

Peki enginar çayının yararları nedir?
Mideye iyi gelir. Varlıklı lif içeriği sayesinde midedeki hazımsızlık, şişkinlik için yarar sağlar. Mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesini önlemesi enginar çayının faydaları arasındadır.
Biroldukça kanser türünü önlemeye yardım eder. Yüksek antioksidan içeriği vardır. Bu sayede meme kanseri, prostat kanseri şeklinde kanser çeşitlerinin etkilerini azaltır.
Kalp ile dosttur. İçeriğindeki maddeler sayesinde tansiyonnı düzenler, kolesterolü dengeler. Bunun sonucunda kalbi korur Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır. Kemik sağlığını korur. Magnezyum, manganez ve fosfor gibi mineral maddeler ihtiva eder. Bu mineraller, kemik yoğunluğunu, sağlığını korur. Ek olarak kemik erimesine karşı koruma sağlar.
Sindirim sistemini rahatlatır. Bağlarırsak hareketlerini düzenler. İyi bir lif deposudır. Bu sayede bağlarırsakları rahatlatır. Kabızlığa yarar sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir