Kategoriler
Genel

ilan etti

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, altın fiyatları için yeni tahminini duyurdu. Banka analistleri ons altının 2 bin 500 dolara çıkmasını öngörüyor. Ons altın 2 bin 500 doları görmesi gram altının 1300-1400 liraları görmesi anlamına geliyor. Goldman Sachs analistlerine gore, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden altın fiyatları 2022 yılında yüzde 18 artarak ons ​​başına yaklaşık 2050$’a kadar yükseldi. Önümüzdeki birkaç ay içinde ise altın tutarlarının daha da yükselmesi öngörülüyor. Tutarların yıl sonuna kadar yüzde 25 daha artarak ons ​​başına 2500 dolara çıkması beklenmekte.

Paraanaliz’de yer edinen habere göre, Ocak ayının başlarında Goldman Sachs, ABD’deki ekonomik gelişme yavaşlamasının ABD’de resesyon endişelerini artıracağı ve altın ETF’lerine 300 ton girişi teşvik edeceği görüşü nedeniyle 12 aylık altın fiyat tahminini ons başına 2150 dolara yükseltmişti. Rusya-Ukrayna geriliminin başlangıcında, Goldman Sachs emtialarda ortaya çıkan rallinin gelişmiş piyasa gelişme ve enflasyon karışımını daha da bozabileceğini, ABD’de resesyon endişelerini artırabileceğini ve altın ETF girişlerinin 600 tona çıkarabileceğini öne devam etmiştü. Böylelikle altın fiyatları için 12 ay sonrasında ons başına averaj 2.350 dolar seviyesi belirlendi.

Goldman Sachs, Altın ETF’lerinin 2020’den bu yana ilk defa agresif bir şekilde yükseldiğini belirtiyor. Sachs mevzuyla ilgili, “Stratejistlerimiz, ekonomistlerimizin enflasyonu frenlemek için lüzumlu olduğuna inandıkları ABD ekonomik gelişme yavaşlamasına hemen hemen fiyat vermediği göz önüne alındığında, altındaki ivme hızlanacak” açıklamasını yaptı. Bunun haricinde Goldman Sachs, altının gerçek oranlarla tipik negatif ilişkisinin, ABD Fed faiz oranlarını yükselttiğinde bozulacağına inanıyor. Notta, “Geçmişte bulduğumuz benzer biçimde, altın fiyatları Fed’in faiz artırım döngüleri sırasında yükselme eğilimi gösteriyor” denildi.

Goldman Sachs, Rusya-Ukrayna çatışmasının bir başka tesirinin de Rusya’nın yalnızca altın rezervlerini satmakla kalmayıp, Ruble’nin istikrar kazanmasıyla yine altın almaya geri döneceğinin altını çiziyor. Rusya’nın forex rezervleri konusundaki deneyimi göz önüne alındığında, diğer ülkelerin de uzun vadede rezervlerinin daha büyük bir kısmını altın olarak tutmayı tercih edebilecekleri belirtiliyor. Merkez bankası ve perakende talepGoldman Sachs, 2022’nin ikinci yarısında merkez bankalarının altın talebinin, rezervleri altına kaydırmak için hem güçlü çeşitliliğe hem de jeopolitik nedenlere haiz oldukları için tarihteki en yüksek seviyeye erişmesinı bekliyor.

“2023’ün ikinci yarısında küresel merkez bankası talebinin yıllık 750 tonluk üstün dereceli bir orana ulaşmasını bekliyoruz. 2021’de bu miktar 450 ton civarındaydı. Bu, ETF inşa tahminimizde yukarı yönlü bir revizyonla beraber, yıl sonu altın tutarlarını ons başına 2500 dolar seviyesine itecektir” Goldman Sachs, merkez bankası talebinin yanı sıra, perakende talebinin de güçlü bir ekonomik toparlanma ve yatırım seçeneklerinin yokluğunda Asya genelinde güçlü kalmasını bekliyor.

Asya piyasası için, “Çin ekonomik büyümeyi teşvik ediyor. Hindistan ise Covid-19 sonrası normalleşen piyasadan yararlanıyor ve hemen hemen para politikasını sıkılaştırmıyor. 2021 4. Çeyreğinde tüketicinin altın talebi 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Çin’de emlak fiyatları düşüyor, hisse senetleri ise geçen yıl düzenleyici sıkılaştırmadan etkilenmişti. Bununla birlikte hem Hindistan hem Çin’deki faiz oranları, yüksek enflasyon ortamında zamanı düşük seviyelerine yakın kalmaya devam ediyor” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir