Kategoriler
Genel

İLHAN İREM

Ünlü şarkıcı İlhan İrem h’ayatını k’aybetti!
Gelen son dakika haberine göre; Türk müziğinin efsane isimlerinden biri olan İlhan İrem 67 yaşında h’ayatını k’aybetti.
SON DAKİKA…Bir süredir böbrek rahatsızlığı nedeniyle diyaliz tedavisi gören ünlü şarkıcı İlhan İrem, 67 yaşında h’ayatını k’aybetti.

İLHAN İREM KİMDİR?

İlhan İrem 1955 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı yalnız müzik hayatına girmesi, 1969 senesinde (14 yaşındayken) üst dönemler yönünden okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 senesinde mensubu bulunduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Bu dönemde İstanbul’daki pek çok profesyonel müzik grubundan öneri aldı yalnız 1972 senesine kadar Bursa’da kalmayı tercih etti. Aynı kadro ile 1972’ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli’nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.


İlhan İrem sanat hayatında 70’li yılları “Romantik dönem” olarak adlandırır. Bu dönemde single plaklar ve Romantik hit parçalar üretmiştir. Plak firmasının bestelerini diğer sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış bulunduğu ikinci 45’liği “Yazık Oldu Yarınlara – Haydi Sil Gözlerini” genç sanatçıyı bir anda Türkiye’deki en tanınmış sarkıcılardan biri yaptı. 1975 senesinde yayınlanan üçüncü 45’liği “Anlasana” ile başarılı olmasını devam ettirdi.

1976 senesinde ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. “Havalar Nasıl”, “İşte Hayat”, “Son Selam”, “Ayrılık Akşamı”, “Sen Bilirsin”, “Bal Ağızlım” gibi her yaptığı 45’lik liste başı oldu.1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45’liği yayınladı ve 1979 senesinde yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin’in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan “Hoşgeldin Kadınım”ı besteledi ve “Hoşgeldin” adı ile seslendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir