Kategoriler
Genel

İLK İFADE

9 yaşındaki çocuk çöp evde kilitli bulunmuştu! V’icdansız teyzesinin ilk ifadesi meydana çıktı
Bursa’nın Nilüfer eyaletinde 9 yaşındaki Muhammet’i çöp evde kilitli tutan teyzesinin ilk ifadesi meydana çıktı. Vicdansız kadının, “Annesi çocuğu istemedi, ben bakıyordum” dediği öğrenildi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde tespit edilen bir apartmanda dairesi olan Aydın S., evini 1 Temmuz 2020’de Kamuran Pınar A.’ya kiraya verdi. Ancak Kamuran Pınar A., ev sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üstüne Aydın S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen d’avalara Kamuran Pınar A. katılmadı.


Bu sırada çöp evin hijyenik hale getirilmesi amacıyla Nilüfer Belediyesi ekiplerine haber verildi. Eve gelen ekipler, temizlik işlevini gerçekleştirmesine başladıkları sırada bir odanın kapısının kitli bulunduğunu saptadı. Kapıyı kırarak içeri giren temizlik görevlileri, çöplerle dolu odada baygın durumda yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üstüne sağlık ve polis ekiplerine haber verildi.

Çöp evde tutulan çocuk, sağlık ekibinin ilk müdahalesinin sonrası ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 senedir odada kilitli tutulduğu fikir edinilen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar bulunduğu görüldü.
Olayın sonrası polis ekipleri, çocuğun kim bulunduğunu ve namacıyla çöp evde tutulduğunu saptamak amacıyla tahkîkat başlattı. Ekipler, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın bulunduğu ve ismin de Cem Muhammet A. bulunduğu belirlendi.


Kamuran Pınar A.’nın uzun vakittir kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu evde kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin sonrası Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alındı. Kamuran Pınar A. tekrar gözaltına alındı.


Konuyla alakalı açıklama yapan avukat Batuhan Arısoy, “Müvekkilim evini bir öğretmene verdiğini düşünüyordu. Yanında kızıyla birlikte gelmiş ve hani oturmak amacıyla kiralamışlar. Müvekkilim de öğretmen olmasından ötürü, anneli kızlı olmasından ötürü evi kiraya vermiş. Ancak kiralandıktan sonra hiçbir şekilde kiralar ödenmemiş. Müvekkilimin çoğu uyarısına karşın kira ödememekte kiracı direnmiş. Bunun üstüne müvekkilim bize başvurdu. Biz de bu konuyla alakalı i’cra takibi başlattık ve devamında kiralar ödenmediği takdirde tahliye amacıyla icra hukuk mahkemesine başvurduk. Bu arada müvekkilim de tabii irtibat halindeyiz ve evin elektrik ve suyunun kesilmesini sağladık. Yani aşağı yukarı 7 aydır evde elektrik ve susuz yaşıyorlardı” ifadelerini kullandı.


Öte yandan baygın durumda tespit edilen Cem Muhammet A.’yı (9) 1 senedir alıkoyduğu iddiasıyla gözaltına alınan teyze Kamuran Pınar A., emniyetteki işlemlerinin sonrası ‘çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ s’uçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Kamuran Pınar A., çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı
Emniyette susma hakkını kullanan Kamuran Pınar A.’nın savcılıktaki ifadesinde, annesi istemediği amacıyla yeğenine kendisinin baktığını söyledi.


Güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, eşinden boşandığı ve 1 çocuğunun bulunduğunu bildiren Kamuran Pınar A. ifadesinde, “Yeğenim anneannesi ile birlikte kalıyordu. Annem ö’ldükten sonra kent dışında yaşam sürdüren kardeşim ile etkileşim kurmaya çalıştım. Ancak annesi çocuğu istemedi. O yüzden çocuğu yanıma aldım. Annesi istemediği amacıyla yeğenime ben bakıyordum. Kardeşimin çocuğunu kabul etmesi amacıyla de vakit vakit etkileşim kurup, ikna etmeye çalışıyordum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir