Kategoriler
Genel

imzalar atıldı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev huzurunda 10 antak kalma imzalandı. Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Kök Saray’daki baş başa ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı hemen sonra imza töreni düzenlendi. Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 2. Toplantısının sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri”, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında “Tercihli ticaret Anlaşması”nı, tecim Bakanı Mehmet Muş ile Özbekistan Başbakan desteksı, Yatırımlar ve Dış ticaret Bakanı Serdar Umurzakov imza altına aldı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında “Askeri Çerçeve Anlaşması”, ulusal savunma Bakanı Hulusi Akar ile Özbekistan savunma Bakanı Bahadır Kurbanov tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında “Hükümlülerin Nakli Anlaşması”nı ve “Adli Bilimler Alanında İşbirliği Mutabakatı”nı, adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Özbekistan hakkaniyet Bakanı Ruslan Davletov imzaladı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti içinde “Ülke Sınırlarından Geçen Taşıtlar ve Eşyalara Dair Ön bilgi Değişimine İlişkin Protokol”, ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Özbekistan Gümrük Komitesi Başkanı Ekmel Hocamevlanov tarafınca imza altına alındı. Türkiye Cumhuriyeti Çaşama, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti İnşaat Bakanlığı içinde “İnşaat Alanında Mutabakat Zaptı”nı, ulusal müdafa Bakanı Hulusi Akar ile Özbekistan İnşaat Bakanı Batır Zakirov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti sağlık Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti sıhhat Bakanlığı arasında “2022-2023 yıllarında İşbirliğine Dair eylem Planı”na, sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile Özbekistan sağlık Bakanı Behzad Musayev imza attı. Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı arasında “İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı, Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat alim ile Özbekistan Çalışma ve İstihdam Bakanı Nazım Husanov imzaladı.

Anadolu Ajansı (AA) ile Özbekistan milli Haber Ajansı (UZA) arasında “İşbirliği Anlaşması”nı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile UZA Genel Müdürü Abusaid Kuçimov imza altına aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir