Kategoriler
Genel

İnanamadı

TM’ye para yatıran bakkal, geri gelen banknotu görünce gözlerine inanamadı! Tek olması nedeniyle şimdi herkes peşinde Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bir market işletmecisi, bankaya para yatırırken paraların arasındaki 200 TL’lik banknot, ATM tarafından geri verildi. Kerim Canbaz isimli adam 200 TL’lik banknotu önce sahte zannetti. Banka görevlilerinin incelemesiyle paranın sahte olmadığı, koleksiyoncuların ilgileneceği türde bir baskı hatası olduğu anlaşıldı. Şu anda ise banknota çok sayıda teklif yağıyor. Kandıra’da yaşayan market işletmecisi Kerim Canbaz, bayram yoğunluğunda kazandığı paraları bankaya yatırarak değerlendirmek istedi. Yatırdığı paradan 200 TL’lik bir banknotun ‘hatalı para’ uyarısıyla tekrar kendisine dönmesi üzerine durumu sorunca gerçek ortaya çıktı. Para, ilk önce sahte zannedildi fakat yapılan incelemede sahte değil hatalı basım olduğu anlaşıldı.

 

GELEN TEKLİFLER BİR HAYLİ YÜKSEK
200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üstünde 200 yazdığı görüldü. Banka görevlilerinin bu tarz yanlış paralarla ilgilenen koleksiyoncular bulunduğunu belirtmesi üstüne Canbaz, mutluluk yaşadı. Şuana kadar öneriler aldığını ancak kafasında bir rakam bulunduğunu bildiren Kerim Canbaz, sermaye meydana getirmek ve oğlunu vatan dışında okutmak istediğini söyledi.

 

“BUNU KOLEKSİYONCULARLA DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ” DEDİLER

 

Market işletmecisi Kerim Canbaz, ilk hata ikazında parayı düzmece zannedip üzüldüklerini belirtti. Ancak ardından ise paranın düzmece olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan sonraysa mutluluklerinin arttığını belirtti. Canbaz, “Bayramda ciddi bir yoğunluk vardı marketimizde. İlk 3 gün para alışverişinin ne kadar süratli bulunduğunu kestiremedik. Eşimle beraber, bayramda elimizde biriken parayı bankaya yatırmak istedik. Yatırdığımız paradan 200 TL’lik bir banknot geri verildi. Bu hata birkaç kez yinelanınca içimizi bir şüphe aldı. Paranın düzmece bulunduğunu düşündük. Banka görevlisini çağırdığımızda bize, paranın düzmece değil yanlış bulunduğunu söyledi. Hatta tanıdık koleksiyoncuları bulunduğunu ve gerek görülürse yardımcı olma ihtimalini söyledi. Böylece ilk öneriimizi almış olduk. Tek bir banka görevlisiyle yetinmedik, diğer bankalardaki görevlilere de gösterdik ve hepsi paranın düzmece olmadığını söyledi. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz normal bir sevince döndü” dedi.

 

“ATATÜRK SİLUETİNİN ÜZERİNDE 200 YAZIYOR”
Hatalı paralarla alakalı incelemeler yaptıklarını ve kendilerindeki yanlış paranın sık rastlanan tarzda olmadığını ifade eden Canbaz, “200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üstünde 200 yazıyor. Haber kaynaklarından bu tarz bir paradan 1 adet bulabildik. Haberde bu paradan 2 adet bulunduğu söyleniyor. Biri de bizde muhtemelen. Koleksiyonculardan öneriler gelmeye başladı ama kafamızdaki rakam bize sunulana kadar bu parayı kasamızda saklayacağız. Bu talihi değerlendirmek istiyoruz. Çünkü seyrek görülen bir şey, bariz yanlış bir para. Piyasada görüldüğü yanlış paralarda genellikle rakamlardan biri eksik oluyor. Ancak bizdekinde Atatürk’ün üstünde 200 TL yazıyor. Kafamdaki rakamın bulunduğu öneri gelirse sermaye olarak kullanmak ve oğlum Efe’nin vatan dışında eğitim görmesini sağlamak istiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir