Kategoriler
Genel

İNANILMAZ TALİMAT

Son dakika.. Mansur Yavaş’tan çok şaşırtan talimat.. herkes donakaldı.. Mansur Yavaş’tan şaşırtan talimat: Hepiniz dışarı çıkın.. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Kırsal Kalkınmada Başkent Modeli Buluşması”nda çiftçilere yeterince yer bulunamadığı gerekçesiyle bir talimat vererek salondakileri dışarı çıkarttı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Kırsal Kalkınmada Başkent Modeli Buluşması”nda oldukça ilginç anlar yaşandı. Toplantı öncesi erken gelen belediye bürokratları ve belediye meclis üyeleri oturulacak yerleri doldurunca toplantının ana teması olan çiftçilere oturacak yer kalmadı.

ÇİFTÇİLER İÇİN BÜROKRATLAR DIŞARI ÇIKARTILDI

Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla belediye bürokratlarının ve belediye meclis üyelerinin salonun dışına çıkmalarını ve çiftçilerin onların yerine oturması istendi. Toplantının öncesinde yaşanan bu hadiseden sonra konuşmalara geçildi. Mansur Yavaş konuşmasının bir bölümünde tarım ve çiftçilik için şunları söyledi: Ankara’nın yapılaşması, toplam arazisinin yüzde 3’üne sıkıştırılmış durumda. Bu kentin yüzde 97’si halen boş. Bu boş arazilerin yüzde 50’si tarıma uygun. İşte böyle bir ortamda, çiftçimiz üretsin, köylerini terk etmesin hem kazansın hem de kazandırsın istedik. 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi, bugünün değerleriyle 32 milyon liralık kırsal kalkınma desteği sunarken biz, bu rakamı 2021 yılında 220 milyon liraya çıkardık. Entegre kırsal kalkınma modelini hayata geçirdik. İşte bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin yerel bazda en kapsamlı kırsal desteklerini sağlamanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de ilk kez Kırsal Bilgi Sistemi’ni kurduk. Suni tohumlama gerçekleştirdik, Başkent Çiftçi Kartı sistemine geçtik. İlk kez müdahale alımı gerçekleştirdik. Çiftçimize mazot, tohum, sulama borusu, yem bitkisi, gübre gibi birçok destekte bulunduk. Ürettikleri ürünleri de birçok kez belediye olarak biz satın aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir