Kategoriler
Genel

indirim bekleniyor

IEA’nın acil konum rezervlerinden 120 milyon varil petrolü daha kullanıma açacağını açıklamasının peşinden bent petrolün varil fiyatı, 101,81 dolara kadar geriledi. Petrol fiyatında yaşanmış olan gerilemenin motorin tutarlarına da yansıması umut ediliyor. Brent petrolün varili, Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) acil vaziyet rezervlerinden 120 milyon varil petrolü kullanıma açacağını açıklamasının peşinden uluslararası piyasalarda 101,81 dolara kadar geriledi.

Dün günü 106,64 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 22.42 itibarıyla kapanışa bakılırsa yüzde 4,5 düşüşle 101,81 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 97,02 dolardan alıcı buldu. 120 milyon varil petrol daha kullanıma açılacak Fiyatlar, IEA’nın Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle küresel petrol piyasalarında yaşanabilecek tedarik sıkıntılarını gidermeye yönelik güvence vermek amacıyla acil konum rezervlerinden 120 milyon varil petrolü daha kullanıma açacağını açıklamasının arkasından düştü.

IEA Başkanı Fatih Birol, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, piyasaya sürülecek 120 milyon varilin 60 milyon varilinin ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden karşılanacağını kaydetti. Birol, öteki üye ülkelerin ne kadar katkıda bulunacağına ilişkin ayrıntıların en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. İngiltere’nin kararı tutarların düşüşünü hızlandırdı İngiltere’nin Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın tüm varlıklarını dondurması ve İngiliz firmalarının Rusya’ya tüm yeni dış yatırımlarını yasaklanmasına ilişkin kararı da fiyatlardaki düşüşü hızlandırdı.

2022’nin sonuna kadar İngiltere, Rus kömür ve petrolüne olan tüm bağlarımlılığını sona erdireceğini ve sonrasında ise mümkün olan en kısa sürede gaz ithalatını sonlanmış olduracağını duyurdu. Ayrıca gelecek haftadan itibaren Rusya’nın petrol üretme ve ihraç etme kabiliyetini azaltmak amacıyla önemli petrol arıtma ekipmanları ve katalizörlerinin ihracatının yasaklanacağı bildirildi. Öte taraftan Rusya için önemli bir gelir kaynağı olan demir-çelik ürünleri ithalatı da yasaklanırken, 8 oligark daha yapmış oldurım listesine eklendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.