Kategoriler
Genel

İNDİRİM GELİYOR !

Hepimiz terste kaldık’ diye açıkladılar: Ayçiçek yağı fiyatlarına büyük indirim geliyor
Uluslararası pazarlarda ham ayçiçek yağı 1500 dolara kadar geriledi. Bu gelişmenin iç piyasaya indirim olarak yansıması bekleniyor. İndirimin 30-35 liraya yakın olacağı ifade ediliyor.
Uluslararası pazarda ham ayçiçek yağının tonu 2150 bin dolara yükseldikten sonra son dönemde talep yetersizliğinden ötürü fiyatlarda süratli bir düşüş yaşanıyor. Son 20 günde uluslararası pazarda ham ayçiçek yağı yüzde 30 düşüş ile 1500 dolara kadar geriledi. Yeni fiyatlarla oluşturulan ithalatla iç pazarda raf fiyatlarında da bir gerileme bekleniyor.


Dunya’da yer alan habere göre, evvel pandemi, sonrası Rusya-Ukrayna muhabereının etkileri ile yükselen ham ayçiçek yağı fiyatları düşüşe geçti. Uluslararası pazarda tonu 800 dolar olan pandemi ile birlikte 2150 dolara yükselen ham ayçiçek yağ fiyatı son haftalarda ciddi bir düşüş trendine girdi. Uluslararası pazarda tonu 2150 dolardan 1500 dolara geriledi. Uluslararası pazarda fiyatların yüzde 30 gerilediğini kaydeden sektör temsilcileri, yeni fiyatlarla oluşturulan kontratların işlenip, piyasaya sunulmasıyla ayçiçek yağında fiyat düşüşünün raflara da yansıması beklediklerini kaydettiler. Sektör temsilcileri şu an rafl arda 180 ile 200 lira arasında yer alan 5 litrelik ayçiçek yağının 155-160 lira bandına inmesi öngörüyorlar.

Ham ayçiçek yağında taleplerin azaldığını ifade eden Kadooğlu Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaff er Yıldırım, pandemi döneminde palm yağı üretiminde yaşanan sıkıntıların aşılması, Fed’in faiz artırımı ve Ukrayna’dan sevkiyatların başlaması ham ayçiçek yağ fiyatlarında düşüşe namacıyla olduğunu söyledi.
UKRAYNA İHRACAT VE İŞLEME KAPASİTESİNİ ARTIRDI

Fiyat düşüşün yalnız ham ayçiçek yağında yaşanmadığını kaydeden Yıldırım, “Palm yağı ve soya yağında da düşüşler var. Palm yağının tonu 500 dolar düşerek 1800 dolardan 1300 dolara geriledi. Yine soya yağının da fiyatı aynı oranda düştü. Ayçiçek yağında ise Ukrayna’daki muhabere bölgesi dışında risk taşımayan batı doğrultusunda üretim kapasiteleri artmaya başladı. Romanya sınırında yer alan Reni ve İzmail ırmak limanlarından 6 bin tonluk ufak gemilerle ham yağ ve çekirdek dışsatımının artırılması, yüksek ayçiçek yağının fiyatını geri çekilmesine namacıyla oldu. Ukrayna’dan ufak gemiler lokasyon olarak yalnızca Türkiye’ye prosedür yapabiliyor. Eskiden Hindistan, Çin’e ve AB ülkelerine büyük gemilerle oluşturulan sevkiyat, söz hususu limanlardan ufak gemiler yalnızca Türkiye’ye girebiliyor ve burada pazaryı ciddi manada düşürmüş durumda. Fiyatlarda son 1,5 aydır kademeli olarak düşüş yaşanıyor. Savaştan evvel Ukrayna’dan mal temin etmek amacıyla Rusya’ya göre aşağı yukarı 20 dolar fiyatı daha yüksekti. S’avaştan sonra ise Ukrayna malı 100 ile 150 dolar Rusya’dan daha ucuz oldu” dedi.

Diğer yandan vatandışındaki talepsizlikten ötürü verdiği tekliflerin fiyatları daha da düşürdüğüne vurgu yapan Yıldırım, ilaveten vatan içersinde hasadın önümüzdeki ayın ortalarında başlayacak olması pazaryı tamamiyle kilitlediğini ifade etti.
İHRACATTA C’İDDİ BİR TALEPSİZLİK VAR

Türkiye’nin ayçiçek yağına 45 günlük gibi kısa bir dışsatım yasağı getirdiğini ve buna karşın pazarda ciddi bir kayıp yaşanmadığını açıklayan Yıldırım, yalnız şu anda ana dışsatım piyasası olan Ortadoğu ve Afrika pazarlarında ciddi bir talepsizlik olduğunu v’urguladı. Ayçiçek yağının ton fiyatının en yüksek 2150 dolara kadar çıktığını ve Türkiye’de 2080 dolara kadar mal alan firmaların olduğunu belirten Yıldırım, “Hepimiz terste kaldık. Bir günde yağ fiyatı 150 dolar düştü. Şimdi bu bağlantılar geliyor ve firmaların hepsi dışsatımçı. Şu an pazar ciddi manada z’ararına satışlar var. Pazar gıdım gıdım gidiyor ve herkes gereksinimi kadar alıyor. İç pazarda da çok ciddi bir tıkanıklık var. Türkiye iç pazarsında uluslararası ayçiçek yağının en yüksek çıktığı fiyatlara hiçbir vakit rafl arda ulaşılamadı. Türkiye’de raf fiyatların geriden geldiği amacıyla o yüksek fiyatlar yansımadı. Fakat direk indirimlerin yansıdı” şeklinde konuştu.
İÇ PİYASADA YÜZDE 15 GERİLEME BEKLENİYOR

Ayçiçeği yağ fiyatlarının uluslararası pazarda gerilemeye başladığını açıklayan Solventum Yönetim Kurulu Başkanı Onat Angı, uluslararası pazarda yüzde 30 düştüğünü ve iç pazarda fiyatların düşmeye başladığını söyledi. İç pazarda yansımayan fiyatlarla birlikte yüzde 15 seviyesinde bir düşüş beklendiğini ifade eden Angı, “İç pazar şu an durgun ve yansımayan fiyatlarla birlikte bir düşüş bekleniyor. Yeni fiyatlarla 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 155 ile 160 lira gibi bir seviyelerde olması bekleniyor. KDV dahil yüzde 20’ye yakın düşüş olması söz hususu. Yeni hasat da fiyat düşüşünde etkili olacak” dedi.

Diğer yandan çekirdek ve ham yağ dışsatımının Rusya ve Ukrayna’dan ciddi anlamda yapıldığına ilgi çeken Angı, “Türkiye’nin yağ dışsatımını y’asaklaması ile sektör bir durgunluk yaşadı. İhracat kapısının yine açılmasıyla sektör amacıyla dinamik geçti. İlk etapta alınan siparişleri yetiştirilmesi hususu ile ilgili yoğun geçti ama son dönemde yeni siparişlerde yavaşlama yaşanıyor. Yeni siparişlerin azalması sektörü z’orluyor” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir