Kategoriler
Genel

İndirim Kapıda

ÖTV oranlarının değişeceğini belirten Sabah gazetesi yazarı Ufuk Sandık, bu halde otomobillerin fiyatlarında 350 bin TL’ye varana kadar düşüş yaşanacağını kaydetti

Elektrikli otomobillerde matrah limitleri getirilecek diyerek, “Elektrikli otoda ÖTV oranları değişiyor. Kanun öneriyi yasalaşırsa çoğu elektrikli otomobilde ÖTV oranı yüzde 10’a ineceği için fiyatlar düşecek. Yasa ile beraber Togg’un ÖTV’nin yüzde 60’tan 10’a inmesinin de önü açılacak Elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları değişiyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki yasa öneriyi yasalaşması halinde, elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı yüzde 10 inecek. Hem de elektrikli araçlara da samimi yanmalı araçlarda bulunduğu gibi matrah limitleri getirilecek.


Buna göre, motor kuvveti 160 kW’ı, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli otomobillerden alıncak vergi tutarı yüzde 10 olarak belirlendi. Vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobillerden alıncak ÖTV tutarı yüzde 40 oldu.’’ dedi. Lüks elektrikli modeller yüzde 60’lık vergi dilimine girmeye devam edecek

 

Öte yandan Türkiye’de satılan az sayıdaki elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 60’dan yüzde 10’a ineceğini belirterek, ‘’Motor kuvveti 160 kW’ı geçtiğimiz elektrikli araçlardan da 750 bin TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı yüzde 50, 750 bin TL’yi aşanlar için ÖTV oranı yüzde 60 olarak güncellendi.
Jaguar I-Pace, Porsche Taycan, BMW iX, iX3, i4 ile Mercedes EQ ailesi gibi lüks elektrikli modeller yüzde 60’lık vergi dilimine girmeye devam edecek. Renault Zoe modeli de 80 kW motor kuvvetine sahip ve bugün itibarıyla vergisiz satış fiyatı 700 bin TL’nin altında bulunduğu için fiyatında bir farklılık yaşanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir