Kategoriler
Genel

inebilir

EPGİS’in “Benzin ve motorindeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi” önerisine Sabah gazetesi yazarı Diler Güngör de destek verdi. Eşel mobil sistemine dönülmesini isteyen Güngör, bu önerinin dikkate alınması halinde benzin ve motorinde 5 liralık bir ucuzlama olabileceğini belirtti.

EPGİS’in “Benzin ve motorindeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi” önerisine Sabah gazetesi yazarı Diler Güngör de destek verdi. Eşel mobil sistemine dönülmesini isteyen Güngör, bu önerinin dikkate alınması halinde benzin ve motorinde 5 liralık bir ucuzlama olabileceğini belirtti. İşte Güngör’ün o yazısı:

“Dün bir arkadaşım aradı: “Gıdada KDV indi, buna rağmen enflasyon çıktı, ne iş?” diyor. Dışarıdan bakıldığında haklı bir tehlikeli sonuç… sadece…

bildiğiniz gibi, temel besin ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den 1’e indirilmesi kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Şubat Cumartesi günü açıkladı. Karar, 14 Şubat Pazartesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hatırlayın o günleri…

İndirimden önce fırsatçılar öyle yüklü fiyat artışı yapmışlardı ki… Hatta bir hafta boyunca birçoğu KDV indirimini bile piyasaya yansıtmamışlardı…

doğal, bir de hesaplama yönteminde tuhaflık var. Şöyle ki, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) TÜFE hesabını da ÜFE hesabını da yaparken yüzlerce ürünü, onbinlerce işyerinden her ay topluyor. Ayın ilk üç haftasında toplanan fiyatlar son hafta derleniyor, hesaplanıyor. Dolayısıyla da son hafta yaşanmış olan düşüşler sepete pek de yansımıyor. Oysa, dünyada biroldukça ülkede (ABD, Brezilya, Avustralya vs) enflasyon ayın 10’unda açıklanıyor. Böylece aylık fotoğraf daha net ortaya çıkıyor. Noksan gün olmadan aylık sayıların ortalaması çıkarılıyor.

Malum, her yıl kasım-aralık aylarının sonlarında perakendede meydana getirilen indirim kampanyalarında da benzer durumu görmüştük. Velhasıl, demem o ki, şubatta yüzde 8.41 artan gıda enflasyonuna indirimin yansımamasına bu çerçeveden bakmak gerekir. İşin bir başka boyutu da şu… aslen pek akıl sır da erdiremediğim…

Rusya-Ukrayna savaşı ve yaptırımlardan dolayı emtia fiyatları rekor kırıyor. Petrol 114 dolar yöreında seyrediyor. Rusya’nın işgal girişiminin başlamasından bu yana yüzde 24’lük artış yaşandı. Fuel oil fiyatlarına da zam üzerine zam gelmeye başladı. Fakat hem petrol fiyatlarındaki oynaklığın enflasyon bununla birlikte vatandaş üzerindeki tesirini sınırlayan ‘eşel mobil sistemi’ devreden kalktı. 1 ay önce motorinde kalkmıştı, geçen pazartesi günü de benzinde bitti.

Hatırlayın, sistem 2018’de Berat Albayrak’ın gömü ve Maliye Bakanlığı döneminde kurgulanmıştı. Tüketicinin alım gücünün düşmesini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanıyor, akaryakıtın pompa fiyatı durağan kalıyordu. Devlet bayağı bir feragatta bulunmuştu. Bunun yurttaşa da enflasyona da yansıması pozitif yönde olmuştu. Üstelik, o dönemde motorinin tonu 707 dolardı. Bugün 1.040 dolar. Petrol 79 dolarlar seviyesindeydi. Bugün 114 dolar…

Dün açıklanan enflasyon sayılarında da bundan önceki yılın aynı ayına nazaran artışın yüksek olduğu ana grup yüzde 75.75 ile ulaştırma… şu demek oluyor ki aslına bakarsak bugün, oynak ölçü sisteminin yine devreye alınması (geçici bir süre de olsa) için sebep çok…yahut KDV’nin düşürülmesi için…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.