Kategoriler
Genel

ingiltere’den

İngiltere’den Rusya’yı kızdıracak NATO atılımsi
Rusya, geçen zamanlarda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi durumundan lüzumlu adımları atacağını bildirmişti. Konuya dair Rusya’yı k’ızdıracak atılım İngiltere’den geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiltere’nin İsveç ve Finlandiya’nın potansiyel NATO üyeliğini desteklediğini açıkladı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini yönelik adımlar atmasının sonrası İngiltere’den destek geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, İngiltere’nin İsveç ve Finlandiya’nın potansiyel NATO üyeliğini desteklediğini ifade ederek, “Kuzey ve Baltık ülkelerine yönelik Rus tehditleri yeni değil ve yalnızca birliğimizi güçlendiriyor. İsveç ve Finlandiya ilerikilerini araya girmek olmaksızın seçmekte özgürler. İngiltere ne karar verirlerse versinler destekleyecek” dedi.

FİNLANDİYA’DA DÜN NATO’YA İLİŞKİN GÖRÜŞMELER BAŞLAMIŞTI
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün İsveç’in başkenti Stockholm’de NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Marin, Finlandiya’nın ileriki haftalarda NATO’ya üye olup olmayacağına karar verileceğini dile getirmiş, “Süreç, çok süratli olacak. Aylar değil, her şey haftalar içersinde gerçekleşecek” demişti.

Finlandiya hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya sal’dırısının sonrası ülkenin emniyet stratejisindeki değişikliklere dair “beyaz kitap” isimli analizi dün parlamentoya sunmuş, parlamentonun, beyaz kitap ışığında ileriki haftalarda NATO katılması görüşmeye başlaması bekleniyor.

İsveç Başbakanı Andersson ise, “Bu, tarihimizdeki en mühim dönem. Emniyet ortamı tamamiyle değişti. İsveç amacıyla, güvenliğimiz ve barış amacıyla en iyisini düşünmek zorundayız” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir