Kategoriler
Genel

İŞ BİRLİĞİ TEKLİFİ

Yerli otomobil Togg amacıyla iş birliği teklifi
Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Sanayi Bakanı Bagdat Mussin ‘Togg’u çok beğendik. Öyle büyük ve inovatif projelerde yeni iş birlikleri başlarsa çok güzel olur’ dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Sanayi Bakanı Bagdat Mussin ve beraberindeki heyetle görüştü.

Buradaki konuşmasında, Türkiye ve Kazakistan’ın hem diplomatik hem de ekonomik düzeyde istikrarlı, daimi ilerleyen ilişkilere sahip olduğuna işaret eden Varank, iki ülke arasındaki ilişkilerin Orta Asya’daki ilişkilere numune olacak civarda olduğunu söyledi.

Bakan Varank dev fabrikayı çekti! İşte Togg’un inşaatı

Varank, ülkeler arasındaki çoğu siyasi mekanizmayla ilişkileri iyi noktalara taşımaya çalıştıklarına ilgi çekerek “Daha evvel dış ticaret manasında koyduğumuz 10 milyar dolarlık bir amaç var. Bu amaçe ulaşmak amacıyla biraz yolumuz var. Şu anda 3 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmimiz var ama bunu da çoğu kanalı geliştirerek artıracağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.
Bugün yapılacak devlet başkanları düzeyindeki görüşmelerle ticari ilişkilerin nasıl artırılacağına dair hususların ele alınacağını ifade eden Varank, Türkiye’deki teknopark ve start-up deneyimini Kazakistan ile paylaşmayı önemsediklerini dile getirdi.

Varank, ekonomilerin girişimcilik ve teknoloji tabanlı şirketler üstünde inşa edilmesinin mühim olduğunu vurgulayarak bugün imzalanacak iş birliği anlaşmalarının da bu amaçe hizmet edeceğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkileri beraberce daha ileri taşıyacaklarını ifade eden Varank, “Ülkelerimiz arasındaki potansiyeli açığa çıkaracak işleri beraberce geliştireceğiz. İki ülkenin potansiyeli de yüksek. Çok daha müreffeh iki ülkeyi beraberce iş birliği içersinde yakalamış olacağız.” ifadesini kullandı.

“TOGG’U ÇOK BEĞENDİK”

Bakan Mussin de dün yaptıkları Bilişim Vadisi ziyaretiyle alakalı olarak Türkiye’de bilgi teknolojileri sektörünün salgın döneminde kendini kanıtladığını ve bu alanlarda iş birliği gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye’den çıkan Trendyol ve Hepsiburada gibi dijital platformları da incelediklerini dile getiren Mussin, Türk mallarının Kazakistan’da iyi bilindiğini, dijital platformlarla iş birliğinin iki ülkenin ekonomik refahı amacıyla y’ararlı olacağını v’urguladı.

Mussin, Bilişim Vadisi ziyaretlerinde Türkiye’nin Otomobili Togg’u da gördüklerini ifade ederek “Onu çok beğendik. Öyle büyük ve inovatif projelerde yeni iş birlikleri başlarsa çok güzel olur.” dedi.

Görüşmede, iki ülke arasında ortak e-imza oluşturulması, Türk Devletleri Teşkilatına ait teknoparklar kurulması, Kazakistan’ın Dijital Devlet modeline geçişine ve dijital dönüşümüne Türkiye’nin verebileceği katkılar, bilişim sektörüne yönelik insan kaynağı yetiştirmeye yönelik iş birliği fırsatları, akıllı şehirler, uzay, standardizasyon ve metroloji alanlarında potansiyel iş birlikleri hususları ele alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir