Kategoriler
Genel

İŞSİZLİK VE ENGELLİ MAAŞI

Yeni asgari ücret ardından işsizlik maaşı ve e’ngelli aylığı arttı
Asgari ücrette Temmuz zammının açıklanmasıyla beraber çoğu gelir, sosyal destek kalemi de arttı. GSS primleri, işsizlik ödeneği, e’ngelli aylığında yeni sayılar belli oldu.
Asgari ücretin 5500 liraya çıkmasıyla beraber bir çok gelir ve sosyal destek kalemi de artı. İşsizlik ödeneği, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları, e’ngelli aylığı, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri de yükseldi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen özel programla duyurdu. Başkan Erdoğan, asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira bulunduğunu bildirdi.

Başkan Erdoğan, “Bakanlığımız talimatımızla komisyonu topladı. Bakanlığımızın görüş ve anlayış birliği içersinde yürüttüğü çalışmada yeni rakam belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli yüzde 30 seviyesinda bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5500 lira olacaktır. Devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir.” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK GELİR VE SOSYAL DESTEK KALEMİ DE ARTTI
Asgari ücretin 5500 liraya çıkmasıyla beraber bir çok gelir ve sosyal destek kalemi de artı.

Sabah’ın haberine göre, İşsizlik ödeneği, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları, e’ngelli aylığı, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri de yükseldi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ARTIYOR
Çalışanın ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En çok işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücretle beraber işsizlik maaşı en düşük 2561 lira, en yüksek de 5123 lira olarak yatırılacak.

65 YAŞ AYLIĞI SINIRI YÜKSELDİ
Asgari ücretin yükselmesi 65 yaş aylığı alan şahıslari de ilgilendiriyor. 65 yaş aylığı bağlanabilmesi amacıyla 65 yaş üstü bireyin yaşadığı hane içersindeki şahıs başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor. Asgari ücretin yükselmesi ile beraber bu sınır 1650 liraya çıktı.

Temmuz itibariyle bu sınırın üstünde şahıs başına düşen gelir bulunduğu amacıyla 65 yaş aylığından yararlanamayan şahıslar de 65 yaş aylığı almaya başlayabilecekler. 4 Temmuz’da açıklanacak 6 aylık enflasyonla 65 yaş aylığı da aşağı yukarı yüzde 40 artacak. 1084 lira olan bu tutar aşağı yukarı 1520 liraya yükselecek.

DOĞUM VE A’SKERLİK BORÇLANMASI
Emekliliği öne çeken doğum ve a’skerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. Yeni asgari ücretle en düşük günlük prim 68.9 lira, en yüksek prim ise 520 liraya çıktı.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİ
Genel Sağlık Sigortası primleri de a’sgari ücret zammı Oranında yükseldi. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinin altında olan bireylerin primlerini devlet karşılıyor. Geliri bunun üstünde olanlar ise primlerini kendisi ödüyor.

SGK, 2022’de GSS primini aylık 150 lira olarak belirlemişti. Asgari ücrete gelen ara zamla beraber yeni GSS primi 195 lira oldu.

E’NGELLİ AYLIĞI 1124 LİRA
Yeni asgari ücretle yüzde 40-69 oranlarında e’ngelliliği bulunanlar amacıyla e’ngelli aylığı 1124 lira, yüzde 70 ve üstünde e’ngellilik seviyesi olanlar amacıyla ise engelli aylığı 1687 lira, engelli yakını aylığı da 1124 lira oldu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÖNCESİ MAAŞLAR NE KADARDI?
Asgari ücrete temmuz zammı evveli asgari ücret 4 bin 250 TL’ydi. Asgari ücrete Ocak ayında yüzde 50,3 seviyesinda zam yapılmıştı.

Devlet, bütün maaşlardan asgari ücret kadar olan kısımda vergi almıyordu. Yeni asgari ücret amacıyla de devletin desteği sürüyor.

“ASGARİ ÜCRETTEKİ KÜMÜLATİF ARTIŞ ORANI YÜZDE 94.60 OLDU”
Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin açıklanmasının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyona ezdirmeme irademizin arkasındayız. Bugün itibariyle ek %30’luk artış yaparak asgari ücreti 5.500 TL’ye çıkardık. Sonuç olarak 2022 senesinde asgari ücretteki kümülatif artış seviyesi %94.60 oldu. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir