Kategoriler
Genel

İşte başvuru şartları!

Turizmde eleman sıkıntısı! 15 bin liraya çalışacak eleman bulunamıyor Tüm zamanların rekorları kırıldığı 2019 yılındaki verilere tekrardan ulaşmayı hedefleyen turizm sektöründe ara eleman sorunu yaşanıyor. Pandemi sebebiyle farklı sektörlere yönelen personellerin yerine 8, 10 ve 15 bin TL’ye çalışacak elemanlar aranıyor fakat bulunamıyor. Yerli ve yabancı tatilcilerin tercih ettiği destinasyonların başında gelen turizm şehri olan Antalya geliyor. Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ulaşan kent, tüm zamanların 2019 yılında 15 milyon 644 bin 108 turistle kırdı.

Pandemi yüzünden kapanmayla geçen 2 yılın ardından 2021’de 9 milyon kişiyi karşılayan kentte turizm sektörü temsilcilerinin hedefi, 2022’de 2019 verilerine tekrardan ulaşmak. Nisan, mayıs ve haziran aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında olduğu için tatilcilerin temmuz ve ağustosa yoğunlaşması sebebiyle sektörün 2019 yılındaki rakamları az bir fark ile yakalayacağı tahmin ediliyor. Yıl sonunda 12 milyon turistin kente gelmesi bekleniyor.

İşçi sorunu

 

Pandemi zamanında kapatılan turistik yerler, farklı sektörlere yönelen çalışanlar sebebiyle son günlerde nitelikli işçi sıkıntısı çekiyor. Pandemide otellerde görev alan yetişmiş mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra ön büro, housekeeper alanlarında da ciddi sayılacak kayıplar yaşandı. Yeni iş alanlarında çalışmaya başlayan otel çalışanları geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni eleman bulmak zorunda olan yöneticiler, işe alım sürecinde çalışacak personele lojman, sigorta, yemek, yan haklar ve 8 ile 15 bin lira arasında değişen maaş teklif ediyor.

Söz konusu iş imkanlarına rağmen, çalışanların turizm sektörüne sezonluk gözüyle bakması sebebiyle işe yanaşmadığını bildiren Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı turizmci Osman Ayık, turizmin 12 aya yayışması konusu ile ilgili çalışmalar yapılırsa sektör çalışanlarının da kariyer planlayacağı içim turizme sıcak bakacağını ifade etti. Ayık, ‘Pandemi bugüne kadar turizm pazarında insana uygulanan bütün birikimin kaybolmasına neden oldu. Sektörün yine bu hususta ciddi yatırım yapması lazım. Sektörümüzün en büyük özelliği, insana insanla hizmet ederiz. Yetişmiş eleman bizim en kıymetli varlığımızdır. Onları güvenliğini sağlamak adına çalışmalar yapmamız lazım.’ dedi. Yasal mevzuatlar için de çalışmalar yapılması gerekliliğini dile getiren Osman Ayık, ‘Ara eleman konusu ile ilgili son derece büyük açık var. Sektör çok sorun içinde. Aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson hem de bahçıvan bulamazsınız.’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir