Kategoriler
Genel

İŞTE O BELİRTİLER

Akciğer kanserinin en sinsi 9 belirtisi Akciğer Kanserinin En Sinsi 9 Bulgusu.Dünyada ve ülkemizde hızla vakitgelenlaşan akciğer kanseri erkeklerde prostat, bayanlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser cinsi olarak belirleniyor. En ürkütücü kanser cinsleri arasında ilk sıralarda yer alan bu kanserin en sinsi 9 bilgisunu Doç. Dr. Serkan Apaçık söyledi… Hem erkeklerde hem de bayanlarda en sık vefat nedeni olan akciğer kanseri sinsi bir biçimde ilerleyerek fazlası zaman hiçbir bilgi vermemektedir. Bir Hayli kişi akciğer kanseri bulunduğunu, diğer bir hastalık nedeniyle akciğer röntgeni sürüklettiğinde öğrenmektedir.Sürekli soluk darlığı ve hırıltılı solunum Geçmeyen ve giderek çoğalan öksürük, kanlı balgam. İştah kayıbı ve kilo kayıbı Göğüs, sırt, omuz, kürek kemiği, kol ve bacak ağrısı. Ses kısıklığı Yutma güçlüğü.Göz kapağında düşme Tekrarlayan enfeksiyonlar.Parmaklarda çomaklaşma.

Belirtiler Giderek Artan Öksürük Akciğer kanserinin ilk sendromleri arasında yer alan öksürük, fazlalıkla diğer nedenlere bağlı bulunduğu düşünülerek yeteri kadar ehemmiyetsenmiyor. Oysa iki haftadan uzun vakitn, giderek çoğalan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin esas göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı balgamda kan görülmesi ya da balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde mühim açıklanan olarak biliniyor. Göğüs Ağrısı Yine pek çok sebepten kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, gerçekte akciğer kanserinin esas sendromleri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı derin soluk alırken, öksürürken ya da gülerken artıyorsa zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

Nefes Darlığı Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal açıklanan akciğer kanserinin bütün evrelerinde meydana çıkabiliyor. Sinsi ilerleyen akciğer kanserinin mühim bir göstergesi olan soluk darlığı, gerektiği şekilde ehemmiyetsenmiyor. Yaşça büyük olan ve kilolu şahıslar soluk darlığını yaşlarına bağlarken, genç şahıslar de işlerinin yoğunluğundan hekime gitmeyi ihmal ettiklerini sendromyorlar. Fakat akciğer kanserinde erken konulan teşhisin hayati ciddiye sahip bulunduğunun unutulmaması gerekiyor. İştahsızlık ve Kilo Kaybı Genellikle aktif sigara içen şahıslar, iştahsızlığı olursa kesinlikle bir hekime danışmalı. Sebebi belirlenemeyen kilo kayıbı da akciğer kanserinin mühim sendromleri arasında yer aldığından, ihmal edilmemeli.

Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü Akciğer kanserinin açıklananden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer açıklanan gibi fazlası sebepten kaynaklanabiliyor. Buna rağmen soğuk algınlığı gibi bir hal olmaksızın ilerleyen ses kısıklığında da hekime görünmek gerekiyor Teşhis için kişiin yakınmaları, hikayesi ve muayene sendromleri son derece ehemmiyet taşıyor.Akciğer kanserinde tez yorulma, sıksık yorgunluk hissi ve halsizlik de atlanmaması gereken, sık görülen açıklanan arasında. Türkiye’de çok vakitgelen olan demir eksikliği anemisinden mevsimsel şartlara, günlük hayatın yoğun koşuşturmacasından psikolojik sıkıntılara dek fazlası sebepten kaynaklanabilen halsizlik günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladıysa ve solunum şikayetleri de eşlik ediyorsa akciğer taraması yaptırılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir