Kategoriler
Genel

İŞTE O İLAÇLAR

Flaş haber.. Evinizdeki bu ilaçlar sizi kanser edebilir işte o ilaçlar Bu ilacı sakın kullanmayın eksper doktorlar uyarı ediyor Bu nu kullanmak vücudunuz da ciddi zararlar verebilir eger sizinde evinizde var ise hemen çöpe atarak ailenizden uzak tutun.. Nefroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Abdurrahman Çokay, “Hekim öneriyi olmadan gelişi hoş ağrı kesici kullanmak hastalığı maskeleyip kusurlu teşhislere yol açabilirken; uzun vakit yıllarca haftanın aşırısı günleri ağrı kesici kullanılması tıp dilinde ‘analjezik nefropatisi; sınan ve sonu diyalize kadar varan son dönem böbrek yetmezliği ile sonuçlanabildiği gibi birtakım gidişatlarda tek bir ağrı kesici çok duyarlılık alerji neticesi böbrek hastalığı yapabilir” verisini verdi. Uzm. Dr. Çokay şu şekilde devam etti:

“Ağrı kesicilerin tok karnına kullanımı mide üzerine olan yan etkisini azaltabilir. Ağrı kesiciler, alkol ile kesinlikte alınmamalı ve bitkisel ilaçlarla eş güdümlü kullanılmamalıdır. Akut karaciğer yetmezliği neticesi ölüm ile sonuçlanabilir. Abdurrahman Çokay, ;Nsaid diye tıp dilinde deyim edilen bir grup ağrı kesici ilaçlar tansiyon yükselmesi, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, mide kanaması, elektrolit balanssızlığı yapabilir; bilgilerini verdi.

Ağrı kesici kullanımı amacıyla önce doktora başvuru dilmesini gerektiğinin altını çizen Çokay, “Öteki ilaçlarla etkileşimleri sebebi ile kalp ve böbrek hastalıkları ağrı kesici kullanmadan önce netlikle doktora danışmalıdır.

Organ nakli hastalarında ağrı kesiciler, organ reddini engel olan ilaçların kan seviyesini etkileyerek organ reddine kadar varan olumsuzluklara yol açabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir