Kategoriler
Genel

İŞTE SEBEBİ !

Dolar, altına soluk aldırmıyor! İşte sebebi…
ABD doları son 20 senenin en k’uvvetli seviyelerine çıkarken, bu hal altına olan talep üstünde baskı oluşturuyor.

ABD Dolarının önde gelen para birimleri karşısında son 20 senenin en k’uvvetli seviyelerinden prosedür görmeye devam etmesi, altına olan isteği üstünde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Altının ons fiyatı yukarıya yönlü denemeler yapsa da sıkı para politikalarına yönelik beklentilerin oluşturduğu baskı kalıcı bir değer kazanımı görülmesine izin vermiyor. Bu hafta 1.836 dolar seviyesini test etmesine rağmen ons altın Fed Başkanı Jerome Powell’ın enfl asyon düşene kadar faizi daha sert bir biçimde artıracaklarına dair açıklamalarının etkileri ile gene aşağı doğru yön değiştirdi. Bu açıklamalar ardından Fed’in daha şahin sıkılaşma adımları atabileceği beklentileri oluştu. Bu hal ABD Doları’nı desteklerken rastgele bir faiz getirisi olmayan kıymetli metaller üstünde baskılar meydana gelmesine namacıyla oldu. Ons altın dün güne 1.812 dolar civarından başladı.

Kritik 1.837 doları aşamazsa 1.780’e geri gidebilir
Analistlere göre k’uvvetli dolar ons altına soluk aldırmıyor ve fiyatlarda dalgalanma sürebilir. Teknik yönden bakıldığında 200 günlük dinamik ortalamasına denk gelen 1.837 doların önemine ilgi çekiliyor. Uzmanlar, kısa vadede anlamlı bir iyileşme olması amacıyla bu noktanın üstünde arka arkaya kapanışlar yapılması gerekliliğini düşünüyor.

Analistler, bir başka destek oranı 1.831 dolar/onsun kırılmasına yol açan aşağı hareketin en son Ocak ayında görülen 1.780 dolar/ons oranına kadar devam etme potansiyeli olduğuna işaret ediyorlar. Fed’in para siyasetini sıkılaştırmada agresif olacağı beklentilerinin fiyatlanmaya devam edildiğini bildiren analistler, Rusya’nın Ukrayna’ya hücumu ile beraber güvenilir liman olarak altına gelmiş yatırımcıların çok büyük bölümünün uzun pozisyonlarını kapattıklarını savunuyor.

Petrol fiyatındaki artış talep yaratabilir
The Gold & Silver Club analisti Phil Carr, “Altın fiyatlarının nereye gideceğini merak edenler, petrolün seyrini yakından izlemeli” diyor. Öngörülebilir ileride petrol fiyatlarında yükselişin süreceğini ifade eden uzman, bunun yaratacağı enfl asyonun altına isteği tekrar güçlendireceğini savunuyor. Çin’in COVID kısıtlamalarını gevşetmeye başlamasıyla beraber petrol fiyatları mart ayından bu yana en yüksek civara çıktı. Önde gelen Wall Street bankalarına göre fiyatlar basitçe 130 doların üstüne çıkabilir ve ardından 150 dolara yükselebilir. Carr, bu gerçekleştiğinde k’uvvetli petrol fiyatlarının yaratacağı enfl asyon baskısı namacıylaiyle altın fiyatlarının yükseliş eğilimini takip edebileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir