Kategoriler
Genel

istifa etti

Ekonomik kriz sebebiyle hükümet karşıtı protestolara sahne olan Sri Lanka’da, Başbakan Mahinda Rajapaksa haricinde tüm bakanlar istifasını sundu. Ekonomik kriz sebebiyle hükümet karşıtı protestolara sahne olan Sri Lanka’da, Başbakan Mahinda Rajapaksa haricinde tüm bakanlar çekilme etti. BBC’deki habere bakılırsa, Eğitim Bakanı Dinesh Gunawardena, Başbakan Rajapaksa’nın görevine devam edeceğini belirterek kabinenin öteki üyelerinin başbakana çekilme mektuplarını sunduğunu kaydetti.

İstifa eden 26 bakan arasında yer edinen Başbakan Rajapaksa’nın oğlu Gençlik ve Spor Bakanı Namal Rajapaksa, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, bu gelişmenin halk ve hükümet için istikrar sağlanmasına yardımcı olmasını umduğunu beyan etti. Sri Lanka’da polis, sokağa çıkma yasağına karşı gelerek gösteri düzenleyen protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Sri Lanka’da hükümet karşıtı gösteriler
Ülkedeki ekonomik krizi protesto eden göstericiler, elektrik kesintilerinin 13 saati bulmasının ardından 31 Mart’ta Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın konutu civarlarında toplanmaya başlamıştı. Diktatör Gota” sloganları atarak Rajapaksa’yı istifaya davet eden göstericilere polis, biber gazıyla müdahale etmişti.

Göstericiler ve polis arasında çıkan arbedede, 24 polis memuru, çok sayıda sivil yaralanmış, 54 birey gözaltına alınmıştı. Hükümet karşıtı protestoların önüne geçmek için önce başşehir Kolombo’da daha sonrasında Batı eyaletinde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Gösterileri, “terör eylemi” olarak nitelendiren ve yaşananlardan “aşırılıkçı güçleri” sorumlu tutan Devlet Başkanı Rajapaksa, 1 Nisan’da olağanüstü hal ilan etmişti. Ülkede olası gösterilerin önüne geçmek için sosyal medya platformları engellenmişti. Güney Asya’da yer alan 21 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’nın, 1948’den bu yana en kötü ekonomik krizle savaşım ettiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir