Kategoriler
Genel

İTALYA FRANSA TÜRKİYE

İtalya Başbakanı: Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki grubu yine işler duruma getireceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Draghi, “Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki grubu yine işler duruma getirmeye karar verdik. Yakında 3 ülke görüşeceğiz” açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi kabul etti.

Erdoğan ve Draghi’nin NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında NATO Karargahı’ndaki basına kapalı görüşmesi, 45 dakika sürdü.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin iyi geçtiğini söyleyerek Türkiye, Fransa ve İtalya olarak iş birliği platformunu yine işler duruma getirmeye karar verdiklerini ve yakında üç ülkenin bir görüşme gerçekletireceğini söyledi.

NATO Zirvesi, G7 Liderler Zirvesi ve Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Brüksel’de tespit edilen Başbakan Draghi, NATO ve G7’deki görüşmelerini İtalyan basınına değerlendirdi.

“YAKINDA ÜÇ ÜLKE GÖRÜŞME YAPACAĞIZ”

NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme sağlayan Draghi, gazetecilerin bu görüşmenin nasıl geçtiği sorusu üstüne, “Erdoğan ile görüşme iyi geçti. Yıllar içersinde yapılan ve ardından kesintiye uğrayan iş birliği platformlarından biri de Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki gruptu. Bunu yine işler duruma getirmeye karar verdik. Yakında üç ülke bir görüşme yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya açtığı muhabere bundan dolayı Rusya’ya getirilen yaptırımların Rus ekonomisini zayıflattığını dile getiren Draghi, bunun NATO Zirvesi’ndeki bütün iştirakçilerin oy birliği ile yaptığı bir değerlendirme olduğunu ifade etti.

İtalya Başbakanı, Ukrayna üstünde “uçuşa ya’sak bölge” talebine ise ne NATO’nun ne de AB’nin dahil edilmesinin “mümkün olmadığını” kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in natural gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planı da sorulan Draghi, “Bu temel olarak bir sözleşme ihlalidir. Bunu sahip olunan sözleşmelerin ihlali olarak görüyoruz.” yanıtını verdi.

Draghi, toplantılarda Çin’in konuşulup konuşulmadığı sorusu üstüne “Çin’e yönelik rastgele bir kınama olmadı. Aksine Pekin’in barış sürecine katkıda bulunacağı ümidi var.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir